خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

 

خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی آبراهام پی بونک

ترجمه : مجید صفاری نیا و پرستو حسن زاده

 

خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

 

فایل مورد نظردر قالب pdf  با حجم 674 کیلوبایت می باشد. دوستان گرامی و دانشجویان ارجمند و عزیز در صورت تمایل می توانید این فایل بسیار با ارزش را به صورت مستقیم از سایت بیست میشم تهیه بفرمائید.

 

خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

          خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

 

 

خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

      خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

 

روانشناسی اجتماعی چیست؟

طبق خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم روانشناسی اجتماعی (Social Psychology) یکی از شاخه‌های دانش روانشناسی است که به بررسی رفتارهای اجتماعی مردم می‌پردازد.

نخستین مطالعات و توجه به حوزه رفتار اجتماعی و روانشناسی اجتماعی را متعلق به فارابی می‌دانند. فارابی در کتابهای انگلیسی به نام الفارابی و گاه به نام الفارابیوس (تلفظی که در زبان لاتین رایج شد) شناخته می‌شود.

البته مانند بسیاری از شاخه‌های علوم، مطالعه‌ی روشمند در حوزه روانشناسی اجتماعی، به صورت جدی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم آغاز شد.

اگر بخواهیم تعریف روانشناسی اجتماعی را به شکلی دقیق‌تر ارائه کنیم، می‌توانیم به سراغ تعریفی برویم که گوردن آلپورت ارائه کرده است :

روانشناسی اجتماعی، مطالعه‌ی علمی و روشمند شیوه‌ی فکر کردن، احساس کردن و رفتار کردن انسان‌ها در حضور مستقیم و ضمنی دیگران است.

همچنین مطالعه‌ی رفتار و افکار و احساسات انسان‌ها، وقتی به عکس‌العمل دیگران – که در آن زمان و مکان نیستند – فکر می‌کنند، در حوزه روانشناسی اجتماعی قرار می‌گیرد.

 

 

خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

 

 

تفاوت روانشناسی اجتماعی با مردم شناسی و جامعه شناسی

براساس خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم در کنار روانشناسی اجتماعی، شاخه‌های دیگری از دانش هم هستند که به نوعی به بررسی رفتارهای اجتماعی مردم می‌پردازند.

از جمله آنها می‌توان به مردم شناسی و جامعه شناسی اشاره کرد.

اما تفاوت‌های مهمی وجود دارد که روانشناسی اجتماعی را از حوزه‌های مذکور جدا می‌کند.

مهمترین تفاوت بین روانشناسی اجتماعی با مردم شناسی و جامعه شناسی در این است که در روانشناسی اجتماعی، رفتار یک فرد به عنوان عضوی از گروه یا در مجاورت گروه یا در تعامل با گروه مورد توجه قرار می‌گیرد.

در حالی که در مردم شناسی و جامعه شناسی، بیشتر به رفتار گروه های انسانی توجه می‌شود.

به عنوان یک مثال، کافی است به کارهای سالومون اش و آزمون معروف اَش در همرنگ شدن با جماعت توجه کنید تا توضیحات بالا برای شما شفاف‌تر شود.

اگر چه در بحث همرنگی با جماعت یک رفتار اجتماعی مورد بحث قرار می‌گیرد، اما هدف نهایی بررسی رفتار یک فرد هنگام قرار گرفتن در یک جامعه است و نه بررسی رفتار کل جامعه.

تفاوت دیگر هم در این است که روانشناسی اجتماعی، در مقایسه با حوزه‌های دیگر، ساختارها و روش‌های علمی‌تر و ریاضی‌تری دارد و حجم مطالعات و تحقیقات علمی و عددی، در مقایسه با نظریات سلیقه‌ای و فردی در آن بیشتر است.

 

 

خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

 

 

کاربرد روانشناسی اجتماعی در مدیریت

همچنین در خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم میخوانیم که با توجه به توضیحات فوق، به سادگی می‌توانید کاربرد روانشناسی اجتماعی در مدیریت را حدس بزنید.

هر جا که انسان‌ها در یک محیط اجتماعی قرار می‌گیرند و رفتار و نظر و احساسات دیگران بر روی رفتار و دیدگاه و احساسات آنها تاثیر می‌گذارد، پای روانشناسی اجتماعی به میان می‌آید.

دانش مذاکره، تفکر سیستمی، مدیریت ارتباط با مشتری و نیز مدیریت رفتار مصرف کننده، مدیریت تعارض و نیز کار تیمی، از جمله حوزه‌هایی هستند که روانشناسی اجتماعی در آنها نقشی کلیدی ایفا می‌کند.

 

 

خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی | 20 میشم

 

موضوعات حوزۀ روانشناسی اجتماعی

باتوجه به خلاصه روانشناسی اجتماعی کاربردی زمینه های روانشناسی اجتماعی بسیار گسترده و متنوع هستند. با تمرکز روی برخی از آنها می توانیم ماهیت آن را مشخص کنیم.

 

هویت اجتماعی یا درجه ای که افراد ویژگی های درون گروهی خود را آشکار می سازند عاملی است که روانشناسی اجتماعی بارها به مطالعه آن پرداخته است.

هویت اجتماعی غالبا تعیین کنندۀ چگونگی رفتار افراد است. برای مثال، زمانی که یک شخص جذب شده در یک گروه ، رفتارش منطبق با هنجارها و ارزش های گروه است.

 

دیگر زمینۀ کلاسیک در حوزۀ روانشناسی اجتماعی استروتایپ ها (Strotype) یا تفکرات قالبی هستند.

تفکرات قالبی تصویری است که ما از گروه دیگری داریم. مثلا یه استریوتایپ می تواند این باشه که زن‌ها همه احساساتی هستن یا اینکه مردها گریه نمی‌کنند. یا اینکه مردم فلان کشور خسیس یا بداخلاق هستند، مردم فلان منطقه همه بهداشت رو رعایت نمی کنند و مانند اینها.

 

 

از این که تا پایان متن با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:گوگل
محصول مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این محصول نظر دهید !
  • توضیحات محصول را به خوبی بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی از بخش کاربری و سیستم تیکت استفاده نمایید .
  • پشتیبانی محصولات سیستم تیکت و تماس از طریق واتس آپ می باشد .
  • برای دریافت آخرین نسخه محصولات و دسترسی همیشگی به محصولات خریداری شده حتما در سایت عضو شوید .
  • پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام میشود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید
قالب فروش فایل

محصولات مرتبط