بررسی و تحلیل تعارض و مذاکره در حماسه‌های مشهور جهان | پایان نامه

بررسی و تحلیل تعارض و مذاکره در حماسه‌های مشهور جهان

+ استاد راهنما:  قاسم صحرایی ،+ استاد مشاور:  محمدرضا حسنی جلیلیان ،  علی حیدری ، دانشجو:  یوسف علی بیرانوند ،
دولتی – وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری – دانشگاه لرستان – دانشکده زبان و ادبیات فارسی – 1394 – [دکترای تخصصی]
کلیدواژه: حماسه ، تعارض ، مذاکره ، ایلیاد ، اودیسه ، رامایانا ، شاهنامه.

بررسی و تحلیل تعارض و مذاکره در حماسه‌های مشهور جهان

چکیده:
چکیده تعارض عبارت است از دوگانگی یا چندگانگی در اهداف و احساسات فردی، بینفردی، گروهی، سازمانی و بینسازمانی که باعث تنش (در عناصر یاد شده) میگردد. افراد برای حل تعارض رهیافتهای متفاوتی مانند رقابت، همکاری مبتنی بر اعتماد، اجتناب از تعارض، تسلیم و مصالحه دارند.
همچنین مذاکره به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای حل تعارض مورد نظر است. این رساله با هدف بررسی و تحلیل تعارض و مذاکره در آثار حماسی مشهور جهان تدوین شده است. محور پژوهش بر ایلیاد، اودیسه، رامایانا و شاهنامه (با محوریت داستانهای ضحاک و فریدون، فریدون و پسران، زال و رودابه، رستم و اسفندیار، رستم و سهراب، سیاوش، فرود، گشتاسب و لهراسب، بهرام گور، خسروپرویز و بهرام چوبینه) بوده است.
با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی به بررسی این پژوهش پرداخت هایم و به این نتیجه رسیدهایم که یکی از دلایلی که حماسهها به وجود آمدهاند عنصر تعارض بوده است. در حماسه ها معمولاً شخصیتها پیش از زدوخورد، برای حل تعارض از مذاکره بهره بردهاند.
زمینهی تعارض در ایلیاد، اودیسه و رامایانا به خاطر ربوده شدن و یا در خطر بودن زن و یا به زور صاحب شدن زن بوده است ولی در شاهنامه دلایل دیگری به غیر از این داشته است. تعارضها در حماسه ها بیشتر در سطح بینفردی و بینسازمانی رخ داده است. از میان تعارضهای درونی، ناکامی بیش از تعارضهای درونی دیگر بسامد دارد.
دربارهی راه حلهای تعارض به این نتیجه رسیدیم که در شاهنامه و رامایانا بیش از ایلیاد و اودیسه از رهیافتهای اخلاقی و انسانی استفاده شده است. همچنین شخصیتها از مذاکر? اصولی به عنوان یک روش منطقی در شاهنامه و اودیسه بیش از رامایانا و ایلیاد استفاده کردهاند. همچنین تعارضها در حماسهها بیشتر به خاطر تعارض در هدف بوده است.
کلیدواژه ها: حماسه، تعارض، مذاکره، ایلیاد، اودیسه، رامایانا، شاهنامه.

 

یک نکته مهم :  شما می توانید این مقاله را با خیال راحت از سایت بیست میشم دانلود کنید . و در صورت بروز مشکل لطفا با پشتیبانی ما و یا شماره واتس آپ 09111482708 در تماس باشید. شاد و پیروز باشید.

 

 

بررسی و تحلیل تعارض و مذاکره در حماسه‌های مشهور جهان

  منبع : دانشنامه ازاد
محصول مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این محصول نظر دهید !
  • توضیحات محصول را به خوبی بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی از بخش کاربری و سیستم تیکت استفاده نمایید .
  • پشتیبانی محصولات سیستم تیکت و تماس از طریق واتس آپ می باشد .
  • برای دریافت آخرین نسخه محصولات و دسترسی همیشگی به محصولات خریداری شده حتما در سایت عضو شوید .
  • پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام میشود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید
قالب فروش فایل

محصولات مرتبط