تاثیر اقلیم در تیپولوژی معماری شهرستان گنبد

تاثیر اقلیم در تیپولوژی معماری شهرستان گنبد

                                                 تاثیر اقلیم در تیپولوژی معماری شهرستان گنبد

تاثیر اقلیم در تیپولوژی معماری شهرستان گنبد

چکیده

شهر گنبد کاووس به دلیل واقع شدن در یک موقعیت جغرافیایی خاص، شرایط توپوگرافی و سامانه های اقلیمی موثر بر منطقه از اقلیم نسبتا سردی برخوردار است. به طوری که دمای هوا در سردترین ماه سال به ٩.٢درجه سانتیگراد می رسد و بیشترین ضریب تغیرات به میزان ٩.۵٩ را داراست و گرمترین ماه سال نیز از ٣٦ درجه سانتیگراد فراتر نمی رود و کمترین ضریب تغییرات (٢.۵) را دارا می باشد.  به همین جهت شرایط زیست اقلیمی ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

 

براساس نتایج حاصل از روشهای زیست اقلیمی از جمله روشهای الگی، پن واردن، ماهانی و گیونی در طول ٦ ماه از سال شرایط زیست اقلیمی سردی بر منطقه حاکم است، به این ترتیب مشکل اصلی در ساماندهی سکونتگاههای شهری در گنبد کاووس مقابله با سرما و ایجاد شرایطی است که بتواند از پتانسیل های اقلیمی محیط در جهت گرمایش مساکن استفاده شود. بدین منظور نمونه ای از بناهای سنتی و جدید گنبد در رابطه با میزان انطباق هر کدام با شرایط اقلیمی مورد بررسی قرار گرفتند، با مقایسه آنها مشخص شد که مساکن سنتی در ارتباط با بهره گیری از تابش آفتاب، پلان و جهت استقرار بازشوها سازگاری کاملی با شرایط اقلیمی منطقه دارند در حالیکه مساکن جدید با توجه به افزایش سطوح شیشه ای، پلان نامنظم و مصالح بکار رفته در آنها از شرایط اقلیمی منطقه تبعیت نمی کنند.

 

براساس روشهای بیوکلیمای ساختمانی مشخص شد که ساختمان در شهر گنبد باید در امتداد محور شرقی- غربی قرار گیرد به طوریکه نما در جهت رو به جنوب باشد. و براساس نتایج بدست آمده از روش های طراحی اقلیمی مشخص گردید که جهت استقرار بهینه ساختمان، جهت جنوب می باشد و در مراحل بعدی جهت جنوب غرب و جنوب شرق می باشد.

 

 

کلید واژه: اقلیم و معماری، گنبد کاووس، زیست اقلیم، جهت ساختمان.

 

تاثیر اقلیم در تیپولوژی معماری شهرستان گنبد

 

 

 

٣ -٣- ویژگی های زمین شناسی گنبد

تشکیلات زمین شناسی حوزه دشت گرگان وگنبد متعلق به دوران چهارم زمین شناسی بوده و محدوده مورد مطالعه را رسوبات مربوط به همان دوران می پوشاند. این ناحیه که بخشی از زمین های پست ساحل شرقی دریای خزرمی باشد در دوره پلیوسن از آب خارج شده و به وسیله یک گسل مشخصی از بلندی های گرگان جدا و تا استپهای ترکمنستان ادامه پیدا می کند. بدین ترتیب این ناحیه به عنوان بخشی از پیشرفتگی پستی های آرال خزری محسوب می گردد. ضخامت رسوبات این فرورفتگی رسوبی کاملا دریایی به بیش از ۲۰۰۰ متر می رسد این رسوبات که از پلیستوسن تا عهد حاضر درحال نهشته شدن بوده است از لس های جوان با ترکیبی از ماسه دانه ریز، سیلیس و رس تشکیل یافته و به علت نرمی و فقدان سیمان و عدم چین خوردگی به صورت رسوبات نفتی قابل مشاهده اند (اهلرز،۱٣٦۵،ص ٨۲).

 

 

بنابراین با توجه به موارد بالا، محدوده مورد مطالعه بخشی از دشت وسیعی است که نیمه جنوبی آنرا عمدتا رسوبات رودخانه ای ازنوع رسی، ماسه ای و سیلیسی غیر متراکم و سخت شده و قسمت شمالی آنرا رسوبات بادی (لس) تشکیل می دهد. (وزارت جهادکشاورزی:نقشه قابلیت وحاصلخیزی خاک استان مازندران ،۱٣٧۴). گنبدكاووس از نقطه نظر زمين شناسي در شمال حوضه البرز شرقي، در غرب حوضه كپه داغ و شرق حوضه خزر قرار گرفته است.

 

پیشنهاد مطلب مشابه :

دانلود کتاب اصول و طراحی منظره

 

 

 

 

حوضه البرز:

حوضه البرز از مجموعه رسوبات شيميايي و بيو شيميايي و تخريبي شامل آهك، مارن، ماسه سنگ، كنگلومرا و شيل تشكيل يافته است و افق هاي گسترده آذرين به صورت خروجي زير دريايي و با توف در نواحي مركزي و غربي آن به وجود آمده اند. تنوع رخساره هاي تشكيل دهنده آن و واحد هاي زمين شناسي خيلي زياد بوده و تغييرات رخساره ها در افق هاي جوان تر بيشتر مشهود است. پهناي حوضه بطور متوسط حدود يكصد كيلومتر بوده ولي در ناحيه جنوب گنبد كاووس و گرگان به پنجاه كيلومتر مي رسد و در اين منطقه از ساختمان هاي تاقديس و ناوديس با امتداد شمال شرق به جنوب غرب تشكيل يافته است و رخنمون هاي طاقديس ها عمدتا مربوط به سازند هاي پالئوزوئيك و گاهي سنوزوئيك بوده و سازندهاي جوانتر در ناحيه ارتفاعات البرز فرسايش پيدا كرده و يا اصولا نهشته شده اند. مجموعه دگرگوني شيست هاي گرگان در جنوب گرگان و علي آبادكتول در بين ارتفاعات البرز و منطقه دشت گرگان قرار گرفته اند.

 

 

مطلب پیشنهادی :

دانلود 12 پلان خوابگاه دانشگاه | ویرایش 1401

 

 

تاثیر اقلیم در تیپولوژی معماری شهرستان گنبد

حوضه كپه داغ:

اين حوضه در شرق و شمال شرقي منطقه واقع است و رخنمون هاي آن تا ٣۰ كيلومتري شمال شرق گنبد، در سطح زمين گسترش داشته و در اعماق منطقه مورد مطالعه نيز ادامه دارند. سازندهاي اين حوضه عمدتا رسوبي و مربوط به ژوراسيك و كرتاسه از دوران مزوزوئيك بوده و از آهك و مارن و ماسه سنگ و كنگلومرا تشكيل يافته است. سازندهاي حوضه كوپه داغ نيز در ساختمان هاي تاقديس و ناوديس با امتداد شمال شرق ـ جنوب غرب تا شرقي ـ غربي و در شرق حوضه بصورت شمال غرب به جنوب شرق تظاهر نموده اند.

 

حوضه خزر:

رسوبات اين حوضه مربوط به دوران سوم « مزوزوئيك » بوده و از نوع تخريبي مارن، ماسه، كنگلومرا است. اگرچه تا فاصله زيادي از منطقه مورد مطالعه آثاري از اين رسوبات ديده نمي شود ولي حفاري هاي عميق مربوط به چاه هاي نفت وجود سازندهاي اين حوضه را در بخش هاي عميق منطقه نشان مي دهد (صفایی، حاجیه بی بی، ۱٣٨٩).

 

 

 

تاثیر اقلیم در تیپولوژی معماری شهرستان گنبد

منبع : گوگل

محصول مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این محصول نظر دهید !
  • توضیحات محصول را به خوبی بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی از بخش کاربری و سیستم تیکت استفاده نمایید .
  • پشتیبانی محصولات سیستم تیکت و تماس از طریق واتس آپ می باشد .
  • برای دریافت آخرین نسخه محصولات و دسترسی همیشگی به محصولات خریداری شده حتما در سایت عضو شوید .
  • پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام میشود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید
قالب فروش فایل

محصولات مرتبط