سایت در حال بارگذاری است ...

هدیه ویژه سایت بیست میشم جایزه تا پایان سال 1404 برای همه کاربران با وارد کردن کد : 20misham20p از ما 20 درصد تخفیف بگیرید. مشاهده جشنواره

0911-148-2708 p.a_uk@yahoo.com تایم کاری : (24 ساعته) تهران ، میدان انقلاب

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

                          ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

 دوستان گرامی وعزیز می توانید این مطلب را به صورت مستقیم از سایت بیست میشم استفاده بفرمائید.

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

بیوگرافی ناصر چشم آذر

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم بیان دارد ناصر چشم آذر در دهمین روز دی‌ماه ۱۳۲۹ در اردبیل متولد شد.

پدر او اسماعیل چشم آذر، موسیقیدان و نوازنده تار ایرانی بود. بنابر گفته‌های خود مرحوم چشم آذر در برنامه خندوانه، برای اولین بار در سن ۱۳ سالگی پس از فوت عمویش، به‌خاطر حس و حالی خاص، به سمت موسیقی جذب شد.

او در سایه‌ی آموزش‌های پدرش مراحل ابتدایی موسیقی را فرا گرفت و در همان دوران ساز آکاردئون را انتخاب کرد.

او در ۱۳ سالگی اولین جایزه‌اش را برای نواختن آکاردئون در مقطع دبیرستان کسب کرد.

در ۱۷ سالگی هم مسئولیت رهبری کنسرتی در سفارت ایران در کشور عراق را برعهده گرفت.

او همچنین در سن ۲۰ سالگی برای فراگرفتن موسیقی «جاز» به آمریکا سفر کرد و در سال ۱۳۵۷ هم به مدت پنج‌سال برای شرکت در دوره‌های موسیقی جاز و موسیقی فیلم به کشور آمریکا سفر دیگری داشت.

مرحوم ناصر چشم آذر یکی پیشگامان سازهای الکترونیکی در ایران محسوب می‌شود. یکی از معروف‌ترین کارهای آن مرحوم، آلبوم «باران عشق» محسوب می‌شود.

او پس از شرکت در دوره‌های تکمیلی موسیقی به ایران بازگشت و از سال ۱۳۶۳ به صورت رسمی کار خود را در موسیقی فیلم، با فیلم «تاراج» آغاز کرد. اما شاید معروف‌ترین و شاخص‌ترین کار او در زمینه موسیقی فیلم، ساخت موسیقی فیلم «هامون» با کارگردانی داریوش مهرجویی و بازی خسرو شکیبایی باشد.

او آنقدر در این پروژه سهیم بود که حتی خودش خسرو شکیبایی را برای ایفای نقش حمید هامون به داریوش مهرجویی معرفی کرد.

داریوش مهرجویی در رابطه با تاثیر فیلم «هامون» بر مرحوم چشم آذر و شخص خود او چنین می‌گوید:

آقای چشم‌آذر موسیقی‌دان برجسته‌ای بود. به نظر من در زمینه موسیقی پاپ و فیلم خیلی موفق بود. کارهایی که با من انجام داد، عالی بود؛

مثل «هامون»، «اجاره نشین‌ها»، «بانو»، «میکس» و «دختردایی گمشده». در این فیلم‌ها او با من همکاری داشت و خیلی هم کارش خوب بود.

آنچه مسلم است این است که فیلم «هامون» خیلی روی چشم آذر تاثیر گذاشت و حتی باعث شد از همسرش جدا شود.

نمی‌دانم چطور رویش تاثیر گذاشت؛ به هرحال فیلم درباره جدایی زن و شوهری است و من فکر می‌کنم چشم‌آذر با کاراکتر شوهر یعنی هامون (با بازی خسرو شکیبایی) همذات‌پنداری کرد و یک‌جوری خواست این رابطه را داغان کند.

مطلب مرتبط :  روز ملی برای آری چه روزی است ؟ | 20 میشم

زده بود به سرش، رفته بود به عوالم دیگری. خواب حضرت علی را دیده بود و اصلا همان چیزهایی که در فیلم میکس می‌گوید خودش بود. بنابراین زندگی خانواده‌اش هم لطمه دید.

چشم‌آذر در فیلم میکس خودش بود. برای اینکه کاراکتر جالبی داشت و وقتی روی یک موضوع متمرکز می‌شد، دیگر خیلی متعصب و دگماتیسم می‌شد ولی این کاراکترش بود، کاری‌اش نمی‌شد کرد.

ناصر چشم‌آذر برای ساخت موسیقی متن فیلم هامون برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن در هشتمین دوره از جشنواره فیلم فجر شد.

چشم‌آذر پس از هامون، برای پروژه قصه‌های مجید با داریوش مهرجویی همکاری کرد.

پس از آن هم برای اولین بار با تهمینه میلانی برای فیلم «دیگه چه خبر؟!» همکاری کرد.

پس از تهمینه میلانی نوبت به دومین همکاری با ایرج قادری و این‌بار در فیلم «می‌خواهم زنده بمانم» رسید.

او در سال ۱۳۷۴ در همکاری دوباره با کیومرث پوراحمد و خسرو شکیبایی موسیقی متن فیلم «خواهران غریب» را خلق کرد.

موسیقی متن فیلم «خواهران غریب» برنده‌ی سیمرغ بلورین در چهاردمین دوره از جشنواره فجر شد و موسیقی متن این فیلم در جشنواره فیلم مالزی هم به عنوان بهترین موسیقی متن انتخاب شد.

چشم آذر پس از همکاری با کارگردان‌های مختلف، در سال ۱۳۸۱ وظیفه آهنگسازی سریال «خواب و بیدار» به کارگردانی مهدی فخیمی زاده را برعهده گرفت.

 

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

او آموختن را زیباترین مرحله زندگی بشر می‌دانست

چشم آذر در سال ۱۳۸۲ اولین همکاری‌اش را با پوران درخشنده در پروژه «شمعی در باد» تجربه کرد و پس از آن در سال ۱۳۸۴ نوبت به همکاری دوباره با تهمینه میلانی رسیده بود؛ جایی که او این‌بار وظیفه آهنگ‌سازی فیلم «آتش بس» را برعهده گرفت.

برخی از سینماگران بودند که هر چند سال حداقل یک پروژه را با همکاری مرحوم چشم‌آذر تولید می‌کردند. کارگردان‌هایی مانند سیروس الوند، داریوش مهرجویی و تهمینه میلانی همکاری‌های قابل توجه‌ای با او داشته‌اند. چشم‌آذر در کارنامه‌اش سابقه همکاری با عباس کیارستمی را هم دارد.

طبق اعلام خودش، او و کیارستمی برای چند فیلم کوتاه دو دقیقه‌ای با هم همکاری کرده‌اند. چشم آذر در برنامه خندوانه، در رابطه با عباس کیارستمی جملات جالبی به زبان می‌آورد که در زیر می‌توانید برخی از آن‌ها را بخوانید:

زندگی و دیگر هیچ. ما که هیچ تو را باور کردیم. ما که گیج عشق‌بازی با خانه دوست شدیم. ما که بهداشت را در کودکی از تو یاد گرفتیم.

مطلب مرتبط :  تسوختا کجاست ؟

مرحوم حسن جوهرچی هم از جمله افرادی است که صحبت‌های جالبی در رابطه با ناصر چشم‌آذر کرده است. او با اشاره به شخصیت آرام ناصر چشم آذر چنین می‌گوید:

اگر با موسیقی زندگی نکند، صمیمی نباشد و موسیقی برایش لذت‌بخش نباشد، نمی‌تواند باران عشق بسازد.

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

             ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

همکاری با گوگوش

در 17 سالگی رهبری کنسرت ترتیب داده شده در سفارت ایران در عراق را برعهده می گیرد. در 18 سالگی به همراه گوگوش ، سفرهای رسمی خود را آغاز نمود.

در 20 سالگی برای گذراندن دوره جاز به آمریکا مسافرت می کند. پس از بازگشت سرپرستی ارکستر شوی تلویزیونی پرویز غریب افشار را برعهده گرفت.

در محضر استادانی چون مرتضی حنانه ، ملیک اصلانیان دوره های تکمیلی را سپری نمود.

در سال 1357 به مدت 5 سال جهت تکمیل دوره موسیقی جاز و موسیقی فیلم به آمریکا مسافرت می کند.

وی از پیشگامان سازهای الکترونیک در ایران می باشد. «باران عشق» یکی از آثار معروف اوست. پس از بازگشت به ایران از سال 1363 و با ساخت موسیقی متن فیلم «تاراج» به کارگردانی ایرج قادری فعالیت خود را در زمینه موسیقی فیلم آغاز نمود.

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

ازدواج و فرزندان

ناصر چشم آذر با شیرین احمدلو ازدواج کرده و صاحب دو فرزند است یک پسر و یک دختر بنام رعنا که پسرش در ایران و دخترش در خارج از ایران به دنیا آمده اند.

همسرش شیرین احمدلو دختر محمدولی احمدلو(مردوخ) و خواهر شاهد احمدلو بازیگر و کارگردان نام آشناسی سینما و تلویزیون است.

 

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

                            ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

درگذشت

ناصر چشم‌آذر بامداد جمعهٔ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ بر اثر سکتهٔ قلبی در تهران درگذشت.

مراسم تشییع پیکر ناصر چشم‌آذر صبح یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تالار وحدت تهران برگزار شد و پس از آن در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

مراسم یادبود ناصر چشم‌آذر روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مجتمع فرهنگی پیامبر اعظم تهران با حضور بسیاری از هنرمندان و هنردوستان برگزار شد.[۱۳] در این مراسم رعنا چشم‌آذر دختر ناصر چشم آذر به یاد پدرش آواز خواند.

در ۲ آذر ۱۳۹۷ در مراسم چهارمین «سال نوای موسیقی ایران» آیین یادبود ناصر چشم‌آذر در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد و تندیس «سال نوا» به همسر وی «شیرین احمدلو» اهداء شد.

 

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

 

 

 

 

 

از این که تا پایان متن با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:گوگل
مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

هندی‌ها در برونئی

هندی‌ها در برونئی

هندی‌ها در برونئی هندی‌ها در برونئی (انگلیسی: Indians in Brunei) شامل افراد هندی که شهروند برونئی هستند و افراد با شهروندی برونئی که اصالت هندی دارند، می‌شوند. هندی‌ها در …

ادامه توضیحات

کاظم ساریخانی

کاظم ساریخانی

کاظم ساریخانی کاظم ساریخانی (زاده ۱۶ فروردین ۱۳۵۷–۱۸ مهر ۱۳۹۲) جودوکار اهل کشور ایران بود.   افتخارات حاصل حضور کاظم ساریخانی در تیم ملی ۲۲ مدال …

ادامه توضیحات

اثبات ترکیبیاتی

اثبات ترکیبیاتی در ریاضیات، عبارت اثبات ترکیبیاتی (انگلیسی: Combinatorial proof) معمولاً برای اشاره به دو نوع برهان به کار می‌رود:   اثبات با شمارش مضاعف: یک همانی ترکیبیاتی با شمردن تعداد عناصر مجموعه‌ای …

ادامه توضیحات
قالب فروش فایل

محصولات زیرا حتما ببینید ...