سایت در حال بارگذاری است ...

هدیه ویژه سایت بیست میشم جایزه تا پایان سال 1401 برای همه کاربران با وارد کردن کد : 20misham20p از ما 20 درصد تخفیف بگیرید. مشاهده جشنواره

0911-148-2708 p.a_uk@yahoo.com تایم کاری : (24 ساعته) تهران ، میدان انقلاب

1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

 

بادام

                            1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام 

شرح مختصر :

دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام بیان میکند بادام يكي از قديمي ترين درختاني است كه در مناطق سردسيري و نيمه سردسيري ايران كشت مي شود. بعضي از دانشمندان گياه شناس موطن اصلي بادام را به ايران نسبت مي دهند.برای ادامه مطلب با ما در سایت بیست میشم باشید.

فرض بر اين است كه خواستگاه اصلي بادام منطقه وسيعي از ايران و تاجيكستان و افغانستان تا غرب پاكستان بوده كه همراه كاروانها  به فنيقيه و از آنجا به يونان و بعدها توسط يوناني ها به ساير بنادر درياي مديترانه انتقال و انتشار يافته است قريب دويست سال است كه بادام در نقاط مختلف حوزه مديترانه از طريق هسته تكثير شده  است.

به طور مثال توده بادام هاي اسفاكس در تونس طوري با طبيعت آنجا سازگار شده اند كه نيازي به سرما نداشته و نياز سرمايي را از بين خود حذف نموده اند به طور كلي مي توان گفت بادام بومي نقاط گرم و خشك آسياي غربي بوده است.

در دو دهه اخير شاهد افزايش توليد بادام در آمريكا نيز هستيم امروزه آن كشور يكي از صادر كنندگان عمده اين محصول به اروپا و ساير نقاط دنيا بوده و در سطح بين المللي ۴/۳ صادرات جهاني مغز بادام را در اختيار دارد .

 

 

 

فهرست :

مقدمه

بادام

مشخصات گياه شناسي بادام

مشخصات ظاهري درخت بادام

انواع بادام

نيازهاي اكولوژيكي بادام

فصل گلدهي

سال آوري

موارد عمده اي كه بايد در انتخاب ارقام در نظر گرفت

كاشت نهال

فصل كاشت

تراكم كاشت

شرايط اقليمي

قدرت رشد درخت

كشت ديم

آفت ها و بيماريهاي عمده درختان بادام

اهميت اقتصادي بادام در ايران و جهان

مشكلات بادام كاري در ايران

عمليات قبل از احداث باغ

انتخاب زمين باغ

آماده سازي زمين

عمليات قبل از كاشت

عمليات در سطح زمين باغ پس از كاشت

خاك ورزي يا اصلاح خاك

برداشت

نوع بادام

انواع ديگر بادام

بادام زميني

کاشت و پرورش دخت بادام هندي

 ازدياد درخت كاشو

كاشت درخت

ترکيبات شيميايي

خواص دارويي

خواص بادام تلخ

روغن بادام

اسانس بادام تلخ

شكوفه و گل بادام

پوست ميوه بادام

  1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

 

بادام

                   1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

مشخصات گياه شناسي بادام

درخت به ارتفاع تا ۸ متر ، شاخه‌هاي جوان بدون کرک ، اول سبز و بعد قهوه‌اي مايل به قرمز.

مطلب مرتبط :  دانلود 1 مقاله پیرامون کاربرد آبیاری مغناطیسی در کشاورزی

شاخه‌هاي سال گذشته خاکستري ، برگها تخم مرغي- نيزه‌اي ، نيزه‌اي يا بيضي کشيده ، به طول تا ۱۰ ساتيمتر و عرض ۲ تا ۳ سانتيمتر ، قاعده گوه‌اي پهن تا مورب ، نوک باريک ، نوک کشيده و يا به ندرت نوک کند ، سطح فوقاني برگ بدون کرک ، سطح تحتاني برگ بدون کرک میباشد.

 

بادام

           1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

مشخصات ظاهري درخت بادام

بادام درختي است قوي كه ارتفاع آن بر حسب رقم و آب و هوا و حاصلخيزي خاك و مواظبت هاي زراعي بين 6 تا 10 متر يا بيشتر متغير است .

درخت بادام ريشه هاي قوي دارد كه مي تواند به طور عمودي تا 3 متر در خاك نفوذ كند بدين سبب قادر است بخشي از احتياجات و نياز آبي خود را در مواقع خشكي و كم آبي از اعماق خاك تامين نمايد .

در تنه درخت بادام در جواني به رنگ خاكستري شفاف و صاف بوده به تدريج تيره تر شده و ترك بر مي دارد گل بادام شامل 5 كاسبرگ و 5 گلبرگ و 20 تا 30 پرچم است تخمدان آن محتواي دو  تخمك است.

 

فصل گلدهي

در 1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام  نشان میدهد که پس از آن كه ميزان سرماي مورد نياز درختان بادام تامين شد جوانه هاي گل دهنده با توجه به گرماي محيط متحول شده و دكركوني به تدريج آغاز مي شود.

در شرايط مساوي ارقامي كه نياز زياد به سرما دارند و ميزان سرماي لازم به حد كافي به آن ها نرسد متحول نمي شوند و گل هاي انها دير تر از موعد شروع به باز شدن مي كنند.

لذا تاريخ گل كردن بستگي زيادي به شرايط اقليمي دارد و بر حسب وضعيت اب و هوايي هر سال تاريخ گل كردن از ده روز تا چندين هفته ممكن است نوسان داشته باشد.

      1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

سال آوري

جوانه هاي گل دهنده بادام مثل اغلب ميوه هاي اين جنس در زماني كه ميوه روي درخت ديده مي شود  آغاز به تكوين و تكميل مي كنند.

واين خود سرآغاز تناوب يا سال آوري است. به اين معنا وقتي كه توليد در سالي زياد باشد جوانه هاي گل سال بعد به سبب كمبود مواد غذايي كمتر و برعكس وقتي توليد كم باشد جوانه هاي زايشي بيشتر مي شوند.

ويژگي تناوب كه معمولأ 6-7 سال پس از كاشت پديد مي آيد متأ ثر از شرايط رشد گياهي است مثلأ اگر درخت بادام خشكي زياد تري متحمل شده يا مواد غذايي كمتري به آن برسد ،تناوب توليد آن شديد تر خواهد شد.

مطلب مرتبط :  دانلود 1 مقاله پیرامون کاربرد آبیاری مغناطیسی در کشاورزی

 

عمليات در سطح زمين باغ پس از كاشت

  1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام   هم پچنین بیان میدارد ايجاد يك لايه نرم و خشك از خاك در سطح زمين به منظور جلوگيري از تبخير ( مالچ خاك ) . دفع علف هاي هرز كه مصرف كننده آب و مواد غذايي مي باشند ، بدين جهت در فصل پاييز يك شخم سبك و كم عمق در سطح باغ مي زنند سپس در فصل بهار و تابستان پس از هر بارندگي با پنجه غازي سطح زمين را سله شكني كرده و علف هاي هرز آن را از بين مي برند .

 

  1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

 

خاك ورزي يا اصلاح خاک  

 

1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام  اشاره میکند براي اصلاح خاك سعي مي كنند مقدار هموس را در خاك افزايش دهند . افزايش هموس در خاك ، با كاشت كود سبز ، كودهاي حيواني و بقاي مواد سلولوزي در خاك ايجاد مي گردد .

 

 

1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

 

 

برداشت

 محصول بادام بعد از رسيدن ميوه ها  با دست يا چوب هاي بلند و يا به طور مكانيكي برداشت مي شود . و هم چنین 1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام بیان میدارد,

در زمان رسيدن ميوه ،‌ پوست سبز بادام تغيير رنگ داه پژمرده شده و شكاف طولي در آن ايجاد مي گردد، در اين مرحله ميوه ها به راحتي از درخت جدا شده و پوست گيري آن نيز آسان مي گردد

 

ازدياد درخت كاشو

 

در1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام  میخوانیم که اين درخت گرمسيري هميشه سبز حساس، كه عمدتا درهندوستان پرورش داده مي شود، معمولا با بذر تكثير گرديده وبراي انجام اين عمل ۳-۲ عدد بذر، مستقيما درباغ كاشته مي شود(به علت اينكه انتقال نهالهاي جوان توام با اشكالاتي است از كشت آن درخزانه صرف نظر مي نمايند). بعد از رويش بذور يك عدد ازآنها را نگهداشته وبقيه راحذف مي نمايند.

 

 

1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

 

 

         1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

كاشت درخت

اين درخت در دورهٔ جواني رشد سريعي دارد ولي طول عمر آن كم است وحدود بيست سال زندگي مي كند، درحالي كه درخت انبه وپسته كه با بادام هندي در يك خانواده قرار دارند تا يكصد سال عمر مي كنند.

  در 1دانلود مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام متوجه میشویم بيشتر محصول كاشو از درختاني كه درنامرغوب ترين اراضي وبطور وحشي وخودرو سبز شده اند، جمع آوري مي گردد. منتها باغهاي كاشته شده هم نسبتا زياد است ودرختي كه درزمين مرغوب كاشته شده ومورد مراقبت قرار مي گيرد، محصول بيشتري مي دهد.

منبع:گوگل

مقاله کاشت، داشت، برداشت و خواص بادام

شامل 105 صفحه فایل Word

حجم فایل : 4,520 کیلوبایت

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

دانلود 1 مقاله پیرامون کاربرد آبیاری مغناطیسی در کشاورزی

آبیاری مغناطیسی

  دانلود 1 مقاله پیرامون کاربرد آبیاری مغناطیسی در کشاورزی با وجود آن‌که آبیاری سطحی به‌عنوان روش غالب در جهان محسوب می‌گردد، ولی به لحاظ نیاز به ارتقاء کالائی مصرف آب و افزایش روزافزون هزینه …

ادامه توضیحات
قالب فروش فایل

محصولات زیرا حتما ببینید ...

0