هدیه ویژه 20000 تومانی بیست میشم جایزه تابستانی سایت برای همه کاربران مشاهده جشنواره

0911-148-2708 p.a_uk@yahoo.com تایم کاری : (24 ساعته) تهران ، میدان انقلاب

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

 

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

 

عروس دریایی جعبه‌ای

عروس دریایی جعبه‌ای جانوری است از ردهٔ جعبه‌زیان (نام علمیCubozoa) در شاخه مرجانیان. این جانور کشنده ژلاتینی به اندازه یک توپ فوتبال است و تا ۶۰ شاخک با طول ۴٫۵ متر دارد. هر شاخک از ۵۰۰۰ سلول نیش‌زننده و سم کافی برای کشتن ۶۰ انسان برخوردار است. تاکنون هیچ آمار رسمی وجود نداشته اما کارشناسان برآورد کرده‌اند که سالانه بیش از ۱۰۰ تن با نیش گونه‌های مختلف این عروس دریایی در سراسر جهان کشته می‌شوند. طبق برآوردهای بنیاد ملی علوم آمریکا، تنها در فیلیپین سالانه ۴۵ انسان توسط این حیوان کشته می‌شوند. حداقل ۵۱ گونه از عروس دریایی جعبه‌ای تا سال ۲۰۱۸ شناخته‌شده‌است که به دو دسته و هشت خانواده دسته‌بندی می‌شوند.

 

پوشیدن جوراب‌شلواری، اسپندکس، لباس غواصی و لباس‌های شنا برای محافظت در برابر نیش‌های عروس دریایی جعبه‌ای ضروری است. هنگامی که یکی از شاخک‌های این عروس دریایی به پوست برخورد می‌کند اقدام به پمپاژ یاخته گزنده به همراه زهر به درون پوست قربانی می‌کند که باعث درد و سوزش شدید می‌شود. شستشو با محلول سرکه برای غیرفعال‌نمودن یاخته‌های گزندهٔ تخلیه‌نشده و همچنین جلوگیری از انتشار سم اضافی بسیار مؤثر است. هر چند، برخی از تحقیقات موارد خلاف این موضوع را نشان داده‌اند که البته مورد انتقاد و عدم صحت ادعا قرار گرفته‌اند

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

در کشور استرالیا بیشترین آمار مرگ‌ومیرها به واسطه نیش این‌گونه از عروس‌های دریایی در کودکان بوده‌است که این موضوع با توده بدنی ناچیز و بافت حداقلی چربی ارتباط بسیار نزدیکی دارد. در برخی از مناطق مجمع‌الجزایر مالایی تعداد موارد کشنده به مراتب بیشتر است (فقط در فیلیپین تخمین زده می‌شود سالانه ۲۰ تا ۴۰ مرگ وجود دارد) که احتمالاً به دلیل دسترسی محدود به امکانات پزشکی است.

 

مطلب مرتبط :  ریمند، آیووا کجاست ؟ | 20 میشم

هر چند در استرالیا وضع اندکی متفاوت است. در حقیقت، در بسیاری از خطوط ساحلی استرالیا پست‌هایی تعبیه‌شده که محل نگهداری محلول سرکه برای مواقع اضطراری است و به همین جهت برای آنها تابلویی تعبیه‌شده که بر روی آن نوشته؛ سرقت نکنید – صرفاً جهت مصارف پزشکی و گزش‌های دریایی. چنین مواردی امکان کمک و امداد سریع را به خوبی فراهم می‌نماید. در فیلیپین اهالی محلی نیز از سرکه به عنوان درمان استفاده می‌کنند.

 

 

 

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

 

توزیع

گرچه گونه های معروف بدنام دریایی جعبه تا حد زیادی محدود به مناطق گرمسیری هندو-اقیانوس آرام است ، اما گونه های مختلف دریاهای دریایی جعبه ای را می توان به طور گسترده ای در اقیانوس های گرمسیری و نیمه گرمسیری ، از جمله اقیانوس اطلس و شرق اقیانوس آرام ، با گونه هایی تا شمال کالیفرنیا (Carybdea confusa) ، دریای مدیترانه (Carybdea marsupialis) و ژاپن (مانند Chironex yamaguchii) ، و تا جنوب آفریقای جنوبی (به عنوان مثال Carybdea branchi) و نیوزیلند (مانند به عنوان Copula sivickisi).  در آب های هاوایی سه گونه شناخته شده وجود دارد که همه از تیره Carybdea هستند:

 

C. alata ، C. rastoni و C. sivickisi

 

 

 

عروس دریایی جعبه‌ای | 20 میشم

منبع : گوگلویکی پدیا | بیست میشم

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

قالب فروش فایل

محصولات زیرا حتما ببینید ...

0