دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

                                     دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

فایل مورد نظردر قالب pdf  با حجم 2.3 مگابایت می باشد. دوستان گرامی و دانشجویان  ارجمند و عزیز در صورت تمایل می توانید این فایل بسیار با ارزش را به صورت مستقیم از سایت بیست میشم تهیه بفرمائید.

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

مهندسی خاک و اهمیت آن در کشاورزی و عمران

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک بیان میدارد مهندسی خاک یکی از رشته‌های مهندسی کشاورزی است که به سه زیرشاخه تخصصی علوم خاک، خاک و آب و مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست تقسیم می‌شود.

دانشجویان رشته مهندسی خاک طی تحصیل در دانشگاه علاوه‌بر مطالعه ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و زیستی خاک، به بررسی رفتارها، مکانیسم، طبقه‌بندی و مصارف کشاورزی و غیرکشاورزی خاک نیز می‎پردازند.

اکثر فرصت‌های شغلی در مهندسی خاک با تحقیق، جمع‌آوری اطلاعات، بررسی و تفسیر خاک سروکار دارند.

یکی از کاربردهای مهندسی خاک در تجزیه و تحلیل ساختار و ترکیبات خاک در سایت‌های ساخت‌وساز است. به کمک این علم می‌توان تشخیص داد که‌ آیا خاک مناسب ساخت‌وساز و بهره‌برداری است یا خیر.

متخصصان در حوزه مهندسی خاک می‌توانند در زمینه مشاوره با شرکت‌های فعال در محیط زیست و همکاری با نهادهای دولتی و شهری در پروژه‌های کشاورزی، محیط زیستی و اکولوژیکی مشغول به کار شوند

متخصص تالاب، متخصص آب‌شناسی، متخصص حفاظت از خاک، جنگلبان، متخصص تولید محصولات کشاورزی، متخصص خاک و تکنسین تحقیق از جمله فرصت‌های شغلی در رشته مهندسی خاک محسوب می‌شود.

دانلود جزوه مهندسی خاک

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

اهمیت رشته مهندسی خاک در مهندسی عمران

خاک ترکیبی از سنگ، مواد معدنی، آب و هواست. براساس میزان این ترکیبات خاک یک محل با محل دیگر متفاوت است. علاوه‌براین انواع مختلف خاک در ساخت‌وساز به شکل متفاوتی واکنش نشان می‌دهند و نوع خاک مصرفی در ساخت‌وساز تأثیر بسزایی روی طراحی و هزینه‌های ساختمان دارد.

در مهندسی خاک علاوه‌بر تجزیه‌وتحلیل میزان تراکم، رطوبت و محتوای خاک، ظرفیت آن نیز اندازه‌گیری می‌شود تا متخصصان اطمینان حاصل کنند که ساختمان روی خاک ثابت می‌مانند و از جای خود تکان نمی‌خورد.

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

گرایش‌های مهندسی خاک

علوم خاک: این گرایش از مهندسی خاک به تولید محصولات کشاورزی و پرورش گیاهان پرداخته می‌شود. مدیریت، حفاظت و احیای خاک از تمرکزهای اصلی در این گرایش محسوب می‌شود. دروس این رشته شامل مدیریت خاک، آب یا منطقه، تولید و محافظت از محصولات کشاورزی، مدیریت و اقتصاد مزرعه، ریاضی، آمار و علوم کامپیوتری می‌شود.

مدیریت منابع و محیط زیست: در گرایش مدیریت منابع و محیط زیست مهندسی خاک تمرکز اصلی روی مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست است. مدیریت زیست محیطی، برنامه‌ریزی شهری و دفع زباله از جمله فرصت‌های شغلی در این گرایش هستند.

مفاهیم اقتصادی و اجتماعی و جنبه‌های تکنولوژی مدیریت منابع در این دوره تحصیلی گنجانده شده است. دروس این دوره شامل خاک، آب، حیات وحش، اقتصاد، اکولوژی، زیست‌شناسی گیاهی، تولید محصولات کشاورزی، زمین‌شناسی، منابع اقلیمی، ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر می‌‌شود.

علوم آب و خاک: این گرایش مخصوص دانشجویان مهندسی خاک است که به حرفه مدیریت یا کیفیت‌سنجی آب علاقه دارند. مهندسی خاک و آب، اکولوژی، تولید و حفاظت از محصولات کشاورزی، ریاضی، آمار و علوم کامپیوتری از جمله دروس موردنیاز در این رشته هستند.

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

مهندسی خاک در چه دانشگاه‌هایی ارائه می‌شود؟

دانشگاه لینکن در نیوزلند، دانشگاه وسترن استرالیا، دانشگاه ویرجینیا تک در آمریکا دانشگاه ماسی در نیوزلند، دانشگاه بنگور در انگلستان دانشگاه کوئینزلند در استرالیا، دانشگاه آبردین در انگلستان،

دانشگاه تگزاس تک در آمریکا، دانشگاه وایومینگ در آمریکا، دانشگاه ادینبورگ در انگلستان، دانشگاه تنسی در آمریکا، دانشگاه پوترا مالزی، دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، دانشگاه ژجیانگ در چین و دانشگاه وریج بروکسل در بلژیک از جمله دانشگاه‌هایی هستند که دوره‌های تحصیلی مهندسی خاک را در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهند.

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

                        دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

 طول دوره تحصیل در رشته خاک شناسی

براساس آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی مصوب شورای عالی برنامه ریزی طول دوره کارشناسی رشته خاک شناسی چهارسال می باشد که دانشجویان بطور متوسط قادر خواهند بود این دوره را در مدت مذکور بگذرانند.

حداکثر طول زمان تحصیل در این دوره تا 6 سال نیز مجاز خواهد بود. هر سال تحصیلی شامل دو نیسمال بوده که هر نیسمال مشتمل بر 16 هفته کامل آموزشی خواهد بود. نظام آموزشی این دوره واحدی بوده و برای هر واحد درسی نظری در هر نیسمال 16 ساعت آموزش کلاسیک منظور خواهد گردید.

مطلب پیشنهادی :

 

دانلود جزوه مهندسی خاک

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

تعداد واحدهای درسی رشته خاک شناسی

تعداد واحدهای درسی دوره کارشناسی خاک شناسی 135 واحد به شرح زیر می باشد.
— دروس عمومی 20 واحد
— دروس علوم پایه 29 واحد
— دروس اصلی 30 واحد
— دروس تخصصی الزامی 41 واحد
— دروس گزینه انتخابی 15 واحد

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

صنعت و بازار کار رشته خاک شناسی

علاقه مندی به طبیعت و علوم وابسته به آن، شرط اصلی برای تحصیل در این رشته است؛ علاوه بر آن داوطلبان ورود به این رشته باید از توان و دانش بالا در زمینه های: شیمی، ریاضی، قدرت تجزیه و تحلیل کافی، پشتکار و دقت فراوان، و توان جسمی نیز برخوردار باشند.

شایان ذکر است که علاوه بر کارهای آزمایشگاهی، بخشی از فعالیتها به صورت عملیات صحرایی خواهد بود، بنابراین فعالیت نسبتاً زیادی را می طلبد.

فارغ التحصیلان کارشناسی این رشته می توانند در زمینه های: طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر طرحهای خاک شناسی به منظور بهره برداری صحیح از اراضی کشاورزی، حفاظت و اصلاح اراضی، مشاوره و کارشناسی به منظور برنامه ریزی طرحهای عمرانی در زمینه آب و خاک و کشاورزی فعالیت کنند.

همچنین در بخشهای: آب و فاضلاب، حفظ محیط زیست، مرتع، آبخیزداری و آبخوان داری، کویر و بیابان زدایی، ارائه برنامه های ترویجی در اداره های کشاورزی و در مراکز تحقیقاتی مرتبط با آب و خاک کشاورزی و آموزشکده ها و دانشکده های کشاورزی و نیز آزمایشگاههای بخش خصوصی و هنرستانهای کشاورزی می توانند.

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

شرایط استخدام خاک شناس و بازار کار آن

همچون بسیاری از دیگر فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی (گرایش های مختلف) شما می توانید در سازمان ها و شرکت های حوزه کشاورزی و منابع طبیعی همچون شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور، شهرداری ها، وزارت جهاد کشاورزی و سایر سازمان ها و شرکت های مرتبط مشغول به کار شوید.

در صورت استخدام در یک سازمان دولتی نیز با کسب تجربه بیشتر به سمت های مدیریتی و نظارتی در این بخش می توانید دست یابید.

استخدام خاک شناس بیشتر در مراکز آموزشی (هنرستان های کشاورزی، دانشکده های کشاورزی، آموزشکده های کشاورزی، مراکز آموزش کشاورزی و…) مراکز پژوهشی،

شامل مؤسسه تحقیقات خاک و آب و کشور و بخشهای وابسته به آن در مراکز استانها، سایر ادارات دولتی و نیمه دولتی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور و ادارات منابع طبیعی استان ها،

سازمان بوستان ها و فضای سبز استان ها و شهرستان ها، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره های کل آن در استان ها و…) بخش غیردولتی شامل آزمایشگاه های خصوصی تست خاک و شرکت های تولید و توزیع کود شیمیایی و گیاهی و … می باشد.

بدیهی است در هر حال دانش‌آموختگان کارآفرین و خلاق خاک شناسی باید در پی آفرینش فرصت های کاری نو برای خود و دیگران باشند و با توجه به بازار کار نامساعد این رشته،

به جای چشم داشتن به آگهی استخدامی سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچکی، با مطالعه و بررسی روش های جدید تولید و  ایجاد خاک های خاصلخیز در دنیا و تولید گیاهان مختلف به دنبال نوآوری و ایجاد مشاغل جدید باشند.

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

                           دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

برخی از مشکلات شاغلین این حوزه 
  • بسیار محدود بودن فرصت های اشتغال در برخی گرایش ها به خصوص در بخش دولتی
  • دولتی بودن اکثر بخش های حوزه کشاورزی و عدم فراهم سازی زمینه برای ورود گسترده بخش خصوصی

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

وضعیت استخدام  مهندس کشاورزی در تمامی گرایش ها در برخی از کشورهای جهان

آمریکا– پیش بینی می شود میزان استخدام مهندسان کشاورزی رشد ۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

استرالیا  در ۵ سال گذشته میزان استخدام مهندسان کشاورزی  رشد منفی ۱.۴ درصدی داشته و رشد متوسط در آینده برای آن پیش بینی می شود.

 

 

مطلب پیشنهادی :

دانلود جزوه مهندسی خاک

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

درآمد مهندس کشاورزی

درآمد مهندس کشاورزی در ایران به طور کامل وابسته به نوع کار و شرکتی که در آن کار می کند و شهر و محل فعالیت و سایر عوامل دیگر است.

با توجه به عدم تطابق ظرفیت بازار کشور در این حوزه با میزان فارغ التحصیلان شاخه های مختلف این رشته، درآمد قابل توجهی در انتظار آن دسته از متخصصینی  که در پی استخدام می باشند، نیست .

از سوی دیگر بعضی از مهندسان کشاورزی که اقدام به کارآفرینی در روستا و یا شهرستان خود نموده اند، بعد از گذشت چند سال توانسته اند درآمد مورد انتظار و قابل قابلی برای خود و بسیاری دیگر از همشهریان و اطرافیان خود ایجاد کرده و به تولید علمی و بهینه محصولات کشاورزی بپردازند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس کشاورزی در سمت های مختلف شغلی استخراج شده است.

برای مهندس کشاورزی در هر سمت حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندس کشاورزی که در سمت مسئول کنترل کیفیت کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۲۱۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۸۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

درآمد مهندس کشاورزی در برخی از کشورهای دنیا 

آمریکا -متوسط درآمد سالیانه در این شغل  ۷۱.۰۹۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان ۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۴,۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه  مهندسان کشاورزان ۸۸.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار بین ۳۰.۵۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار،  مهندسان با تجربه بین ۳۹.۵۰۰ تا ۵۳.۵۰۰ دلار و برای مهندسان خبره تا ۶۱.۰۰۰ دلار می باشد.

 

 

 

 

دانلود 1 جزوه مهندسی خاک

دانلود فایل اکسل فهرست بهای ابنیه و مکانیکی و برقی

از این که تا پایان متن با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:گوگل

محصول مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این محصول نظر دهید !
  • توضیحات محصول را به خوبی بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی از بخش کاربری و سیستم تیکت استفاده نمایید .
  • پشتیبانی محصولات سیستم تیکت و تماس از طریق واتس آپ می باشد .
  • برای دریافت آخرین نسخه محصولات و دسترسی همیشگی به محصولات خریداری شده حتما در سایت عضو شوید .
  • پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام میشود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید
قالب فروش فایل

محصولات مرتبط