دانلود کتاب خزه اثر هربر لوپوریه | ترجمه احمدشاملو

دانلود کتاب خزه اثر هربر لوپوریه | ترجمه احمدشاملو

     دانلود کتاب خزه اثر هربر لوپوریه | ترجمه احمدشاملو

دانلود کتاب خزه اثر هربر لوپوریه | ترجمه احمدشاملو

کتاب خزه اثر هربر لوپوریه

معرفی کتاب خزه

«خزه» رمانی از هربر لوپورّیه(۱۹۷۷-۱۹۱۳)، نویسنده و نمایشنامه‌نویس فرانسوی همراه با ترجمه‌ای از احمد شاملو است. در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم: برای این که خانم واتسون از کسی خوشش بیاید دو شرط لازم بود و کافی: یکی این که برای خودش عنوانی داشته باشد تا با آن جمع جور دربیاید و دیگر اینکه جزو مشتری‌های دکتر کاوالر باشد؛ که اگر در مورد شرط اول یکی دو استثنائی قابل گذشت‌بود درمورد شرط ‌دوم زیربار هیچ‌استثنائی نمی‌رفت. شرط دوم استثناپذیر نبود.
برای آن جمع، کلمه‌ی «معاشرت» با این تصور ذهنی همراه بود که اشخاص از یک سطح معین پائین‌تر قرار نداشته باشند. موارد استثنائی‌ی این موضوع هم خارجی‌هائی بودند که به نحوی از انحاء حس کنجکاوی‌ی جمع را برانگیخته باشند. این کنجکاوی ممکن بود نقص آن شخص از بابت شرط اول را جبران کند. از میان اهل محل به هیچ‌وجه امکان نداشت آدم‌هائی از ترازِ مثلا یک نماینده‌ی اداره‌ی راه‌داری، یک سرکار ستوانِ ارتش، یک سردسته‌ی تیم فوتبال، یک فرمانده‌ی گروهِ آتش‌نشانی، شوهر یک زن پولدارِ آلان‌سونی و کسانی از این قماش به مجمع خانم واتسون راه پیدا کنند… این‌جور آدم‌ها ممکن است راه بیفتند و با سایر مردم برای تماشای مسابقه بروند به میدان. خُب، البته کسی که به یک محل عمومی برود شخصیت والائی نمی‌تواند داشته باشد.
کتاب خزه اثر هربر لوپوریه
یا مثلا فلان سردسته‌ی بازی‌کنانِ فوتبال که فرضآ با این جمع آمد و شد دارد، ناگهان در یک مسابقه از دسته‌ی ده همسایه شکست بخورد… شما را به خدا فکرش را بکنید! در عوض، قاضی پاسترناتی که باوجود حقوق بخور و نمیرش اصراری داشت که آن‌جور مبادی آداب باشد، گو این که برای رسیدگی به کارهایش در محاکم دور و نزدیک حوزه مجبور بود دوچرخه سوار شود یا برای این که وصله‌ی خشتکش را نبینند چاره‌ئی جز این نداشت که روی آن بنشیند، باز به خانه‌ی مادام واتسون رفت و آمد داشت.

دانلود کتاب خزه اثر هربر لوپوریه | ترجمه احمدشاملو

 

 

خط سیر داستان:

این رمان شرح‏ حال زندگیِ مردی فرانسوی است که همسر و فرزندان خود را، در طی بمباران هوایی در جنگ جهانی دوم از دست داده و با سفر به روستایی دور افتاده، تلاش می‏ کند تا به زندگی عادی خود باز‏گردد. او با گذشت زمان، رابطه ه‏ای دوستانه با اهالی روستا برقرار می‏ کند. در همین حین، عاشق زنی یهودی به‏ نام “ژاکوب” می‏شود، که با پسر کوچکش در آن روستا زندگی می‏ کنند. دولت روی کار آمده دارای تعصباتی پوچ بوده که بیشترین اثرش را بر زندگی یهودیان ساکن اروپا می‏ گذارد.

با اتفاقاتی که در خلال داستان رخ می‏ دهد و مورد اهانت و آزار قرار گرفتن زن یهودی و پسر کوچکش، کار به‏ جایی می‏ کشد که قهرمان داستان به‏ همراه ساکنین روستا، که مخالف حکومتِ وقت (نازی‏ ها) هستند، برآن می‏ شوند تا خانم ژاکوب و پسرش را به‏ خاطر خطری که تهدیدشان می‏ کند، فراری دهند. اما اوضاع آن‏طور که می‏ خواهند پیش نمی‏ رود و زن یهودی به‏ همراه پسرش دست به خودکشی می‏ زند.

لوپوریه همراه با جلو بردن روایت عاشقانه‏ داستان، بازتابی از وقایع جنگ جهانی دوم و نهضت مقاومت ملی، اشغال فرانسه بدست آلمان‏ها و چگونگی زندگی مردم آن زمان را به‏ تصویر می‏ کشد.

دانلود کتاب خزه اثر هربر لوپوریه | ترجمه احمدشاملو

کتاب خزه اثر هربر لوپوریه
محصول مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این محصول نظر دهید !
  • توضیحات محصول را به خوبی بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی از بخش کاربری و سیستم تیکت استفاده نمایید .
  • پشتیبانی محصولات سیستم تیکت و تماس از طریق واتس آپ می باشد .
  • برای دریافت آخرین نسخه محصولات و دسترسی همیشگی به محصولات خریداری شده حتما در سایت عضو شوید .
  • پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام میشود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید
قالب فروش فایل

محصولات مرتبط