دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی شرایور

فایل مورد نظردر قالب pdf  با حجم 5.08 مگابایت می باشد. دوستان گرامی و دانشجویان ارجمند و عزیز در صورت تمایل می توانید این فایل بسیار با ارزش را به صورت مستقیم از سایت بیست میشم تهیه بفرمائید.

آشنایی با موضوع شیمی معدنی

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم بیان میدارد شیمی معدنی شاخه بزرگی از علم شیمی است که با کانیها (مواد معدنی) و خواص آنها سروکار دارد و بطور کلی شامل بررسی، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها بجز هیدروکربنها و اغلب مشتقات آنهاست.

به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و دی سولفید کربن را در بر می‌گیرد.

در شیمی معدنی در مورد گستره وسیعی از موضوعات از جمله: ساختمان اتمی، بلورنگاری (کریستالوگرافی)، انواع پیوندهای شیمیایی اعم از پیوندهای کووالانسی، یونی، هیدروژنی و … ترکیبات کوئوردیناسیون و نظریه‌های مربوطه از جمله نظریه میدان بلور و نظریه اوربیتال مولکولی،

واکنشهای اسید و باز، سرامیکها، تقارن مولکولی و انواع بخش‌های زیرطبقه الکتروشیمی (برقکافت، باطری، خوردگی، نیمه رسانایی و غیره) بحث می‌شود.

ضمنا” در بیشتر واکنشهای آلی می‌توانیم در مورد مکانیسمی که واکنش از طریق آن انجام می‌شود، بحث و بررسی کنیم، در صورتی که برای بسیاری از واکنشهای معدنی فهم دقیق مکانیسم غیر ممکن یا غیر ضروری است.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

ساختارهای مواد معدنی

طبق دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم ساختار بسیاری از مواد آلی از چهار وجهی مشتق می‌شود. فراوانی آنها به این دلیل است که در مواد آلی ساده ، بیشترین ظرفیت کربن و همچون بیشتر عناصر دیگری (به استثنای هیدروژن) که معمولا به کربن پیوند می‌شوند، چهار است.

اما اجسام معدنی وضعیت ساختاری بسیار پیچیده‌ای دارند، زیرا اتمها ممکن است خیلی بیشتر از چهار پیوند تشکیل دهند.

بنابراین ، در مواد معدنی ، اینکه اتمها پنج ، شش ، هفت ، هشت و تعداد بیشتری پیوند تشکیل دهند، امری عادی است. پس تنوع شکل هندسی در مواد معدنی خیلی بیشتر از مواد آلی است.

ساختار مواد معدنی اغلب بر اساس تعدادی از چند وجهی‌های با نظم کمتر ، نظیر دو هرمی با قاعده مثلث ، منشور سه ضلعی و غیره و همچنین بر اساس شکلهای باز چند وجهی‌های منتظم یا غیر منتظم که در آنها یک یا چند راس حذف شده است، نیز مشاهده می‌شود.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

حل المسائل شیمی معدنی پیشرفته

انواع واکنشهای مواد معدنی

براساس دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم در بیشتر واکنشهای آلی می‌توانیم در مورد مکانیسمی که واکنش از طریق آن انجام می‌شود، بحث و بررسی کنیم، در صورتی که برای بسیاری از واکنشهای معدنی فهم دقیق مکانیسم غیر ممکن یا غیر ضروری است. این امر دو دلیل عمده دارد:

 • اولا ، برخلاف بیشتر مواد آلی ، پیوندها در ترکیبات معدنی غالبا تغییر ناپذیرند. در نتیجه رویدادهای متعدد شکسته شدن پیوند و تشکیل پیوند در واکنشهای معدنی در جریان است. در چنین شرایطی واکنش ، توانایی تولید محصولات گوناگونی را بدست می‌آورد.
 • افزون بر این ، اغلب واکنشهای معدنی در شرایطی ویژه همچون به‌هم زدن شدید یک مخلوط ناهمگن در دما و فشار بالا انجام می‌گیرد که تعیین مکانیسم را غیر ممکن یا حداقل غیر عملی می‌سازد.به این دو دلیل ، اغلب بهتر است که واکنشهای معدنی را فقط بر اساس نتیجه کلی واکنش توصیف کنیم. این رهیافت به نام شیمی معدنی توصیفی معروف است.
 • بنابراین به سهولت مشخص می‌شود که گرچه هر واکنش را می‌توان بر اساس ماهیت و هویت محصولات واکنش در رابطه با ماهیت و هویت مواد واکنش دهنده توصیف کرد، اما نمی‌توان به هر واکنش مکانیسم معینی را نسبت داد.
 • از نظر شیمی معدنی توصیفی ، اکثر واکنشها را می‌توان به یک یا چند طبقه از طبقه‌های زیر نسبت داد:واکنشهای اسید و باز (خنثی شدن) ، افزایشی _ حذفی ، اکسایش _ کاهش (ردوکس) ، استخلاف ، نوآرایی ، تبادلی ، حلال کافت ، کی‌لیت شدن ، حلقه‌ای شدن و تراکمی و واکنشهای هسته‌ای.برای درک عمیق‌تر یک واکنش معدنی لازم است تصویر کاملی از واکنش ، از مواد واکنش دهنده گرفته تا حد واسطها یا حالتهای گذرا تا رسیدن به محصولات تهیه کنیم. این امر به دانش کاملی از سینتیک و یا ترمودینامیک واکنش ، همچنین اطلاع از تاثیر ساختار و پیوند بر واکنش پذیری نیاز دارد.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

    دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

رابطه شیمی آلی و شیمی معدنی

باتئجه به دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم شیمی آلی و معدنی در مواردی در مباحث یکدیگر وارد می‌شوند. به‌عنوان مثال می‌توان به ترکیبات آلی فلزی ، واکنشهای اسید و باز ، شیمی سیلسیم و ترکیبات کربن (وقتی که با اتمهای هیدروژن ، نیتروژن ، اکسیژن ، گوگرد ، هالوژنها و چند عنصر دیگر نظیر سیلسیم و آرسنیک متصل است) اشاره کرد.

پس شیمی معدنی نه‌تنها با مواد مولکولی مشابه موادی که در شیمی آلی بررسی می‌شوند، سروکار دارد، بلکه توجه خود را به انواع وسیعتری از مواد که شامل گازهای اتمی ، جامدات غیر مولکولی که به‌صورت آرایه‌های گسترش یافته‌ای هستند، ترکیبات حساس در مقابل هوا و رطوبت ، ترکیبات محلول در آب و سایر حلالهای قطبی و همچنین مواد محلول در حلالهای غیر قطبی معطوف می‌کند.

بنابراین شیمیدان معدنی با مسئله تعیین ساختار ، خواص و واکنش پذیری گستره فوق‌العاده وسیعی از مواد که دارای خواص بسیار متفاوت و الگوهای فوق‌العاده پیچیده ساختاری و واکنش پذیری‌اند، مواجه است.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

 

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

رابطه شیمی فیزیک و شیمی معدنی

در توجیه موجودیت مواد معدنی و در توصیف رفتار آنها ، به استفاده از جنبه‌های خاصی از شیمی فیزیک ، بخصوص ترمودینامیک ، ساختارهای الکترونی اتمها ، نظریه‌های تشکیل پیوند در مولکولها ، سینتیک واکنش و خواص فیزیکی مواد نیاز داریم.

بنابراین با استفاده از شیمی فیزیک می‌توان به ساختار اتمی و مولکولی ، تشکیل پیوند شیمیایی و دیگر اصول لازم برای درک ساختار و خواص مواد معدنی پرداخت.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

رشته شیمی معدنی در دانشگاه

فارغ التحصیلان مقطع لیسانس رشته شیمی (محض و کاربردی)، می توانند در داخل و یا خارج از کشور در دو مقطع ارشد و دکتری شیمی معدنی به تحصیل خود ادامه دهند.

پذیرش در این گرایش در دانشگاه های دولتی (روزانه و شبانه)، پیام نور، پردیس و دانشگاه آزاد انجام می گیرد.

نحوه پذیرش در این گرایش به شکل قبولی در آزمون و همچنین به صورت بدون آزمون و صرفا با سوابق تحصیلی (استعداد درخشان) صورت می گیرد.

این رشته دانشگاهی بر روی ترکیبات غیر آلی که می توانند شامل تمام ترکیبات فلزی و یا غیر فلزی طبیعی و یا حتی سنتز شده‌ مصنوعی باشند تمرکز دارد. این بخش از شیمی در واقع شامل مطالعه، بررسی، تحلیل و تفسیر‌ ساختار، خواص و سنتز این دسته از ترکیبات محسوب می شود.

به بیان دیگر می توان گفت که رشته شیمی معدنی اهميت فوق ‌العاده ای دارد. زیرا مطالعه و تعیین ساختار، خواص و واکنش پذیری ترکیبات معدنی و همچنین توسعه روش هایی جهت سنتز این ترکیبات از جمله وظایف یک شیمیست معدنی می باشد.

گرایش معدنی در مورد موضوعات زیادی مانند ساختمان اتمی، انواع پیوند های شیمیایی (مانند پیوند های کووالانسی، یونی، هیدروژنی و …)، بلور نگاری یا کریستالوگرافی، ترکیبات کوئوردیناسیون و نظریه ‌های مربوط به آن (مانند نظریه اوربیتال مولکولی و نظریه میدان بلور)،

واکنش ‌های اسید و باز، تقارن مولکولی، سرامیک‌ ها و همچنین انواع بخش‌ های الکتروشیمی (مانند برق کافت، باطری، خوردگی، نیمه رسانایی و … ) مطالعه می کند.

در واقع این گرایش دارای شاخه های متنوعی می باشند که به تعدادی از آن ها در ادامه اشاره می شود.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

           دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

کریستالوگرافی

طبق دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم کریستالوگرافی در حقیقت علم آرایش اتم ها در جامدات می باشد. در این شاخه در وهله اول به بررسی جسم بلور یا کریستال (نحوه قرارگیری اتم ها، صفحات تشکیل دهنده بلور، میزان تراکم اتمی، پیوند های اتمی و یا یونی) می پردازند.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

نانو ذرات معدنی

این نانو ذرات معدنی به انواع نانو ذرات فلزی، پليمری، سراميکی و نيمه ‌هادی تقسيم می ‌شوند.

این نانو ذرات در زمينه ‌هاي مختلفی از جمله مواد كامپوزيت، كامپوزيت ‌های ساختاری، روكش ‌ها، كاتاليزور ها، بسته ‌بندی، مواد منفجره، افزودنی ‌های سوخت، باتری ها و پيل‌ های سوختی، روان‌كننده‌ ها، محافظت‌ كننده‌ ها، لوازم آرايشی، پزشكی و داروسازی کاربرد دارند.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

کاتالیست های معدنی

کاتالیست های معدنی به دو دسته کاتالیست های همگن و کاتالیست های نا همگن تقسیم می شوند. همانطور که بیان شد در گرایش معدنی، کمپلکس های معدنی سنتز می شوند، در نتیجه فعالیت های کاتالیستی آنها تحقیق و بررسی می شود.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

آلی فلزی

شیمی آلی فلزی به بررسی ترکیباتی می پردازد که حداقل یک پیوند کربن – فلز دارند. ترکیبات آلی فلزی را می توان در دو دسته مشتقات عناصر گروه اصلی و مشتقات عناصر واسطه بررسی نمود.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

بیوشیمی معدنی

باتوجه به دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم بیوشیمی معدنی به علمی گفته می شود که درباره ترکیبات و همچنین واکنش های شیمیایی در موجودات زنده بحث و مطالعه می‌ کند.

سنتز پروتئین از ژن ها، مشخص کردن ساختمان سه بعدی پروتئین ها، مشخص کردن مکانیسم فعالیت مولکول های پروتئینی، مطالعه چرخه ‌های مرکزی متابولیسم و مکانیسم های تبدیل انرژی از جمله دستاورد های علم بیوشیمی می باشند.

لازم به ذکر است که عناصر معدنی در تمامی این سیستم ها، نقش اساسی و کلیدی دارند، از این جهت مطالعه بر روی آنها بسیار مهم می باشد.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دوره های کارشناسی ارشد و دکتری شیمی معدنی

ضرورت و اهمیت تحصیلات تکمیلی رشته شیمی معدنی، تربیت و پرورش متخصصانی با تفکری خلاق و پویا برای فعالیت در موسسات آموزشی، پژوهشی و صنایع شیمیایی کشور می باشد.

فارغ التحصیلان گرایش شیمی معدنی در بلور نگاری، کریستالوگرافی، ترکیبات کوئوردیناسیون، واکنش ‌های اسید و باز، سرامیک‌ ها و الکتروشیمی توانمند می باشند.

دوره کارشناسی ارشد رشته شیمی معدنی همانند سایر گرایش های شیمی، ۴ نیم سال تحصیلی است.

در موارد خاص و با تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده، می تواند تا یک نیم سال بیشتر نیز افزایش یابد. این دوره به صورت آموزشی – پژوهشی می باشد.

در واقع دانشجو با گذراندن دروس نظری و نئوری مربوط به گرایش، انتخــاب استـاد راهنما، انتخــاب موضوع پایان نامه و در نهایت دفاع از پایان نامه، این دوره را به اتمام خواهد رساند.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

                     دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دروس دانشگاهی رشته شیمی معدنی در مقطع ارشد
 • تعداد کل واحدهای دوره کارشناسی ارشد شیمی معدنی ۳۵ واحد.
 • دروس الزامی مشترک با سایر گرایش های شیمی ۹ واحد است که عبارتند از شیمی معدنی پیشرفته، شیمی آلی پیشرفته، شیمی فیزیک پیشرفته و شیمی تجزیه پیشرفته.
 • دروس الزامی تخصصی گرایش شیمی معدنی ۶ واحد است که عبارتند از سینتیک، ترمودینامیک و مکانیسم واکنش های معدنی، طیف سنجی در شیمی معدنی، شیمی فیزیک معدنی
 • موضوع مخصوص گرایش (آماده سازی دانشجو برای اجرای برنامه های پژوهشی مربوط به پایان نامه) ۳ واحد.
 • دروس انتخابی ۹ واحد. از جمله دروس تخصصی اختیاری مورد تدریس (به پیشنهاد استاد راهنما و تایید گروه آموزشی) در دوره ارشد شیمی معدنی می توان به مباحث نوین در شیمی معدنی، مقدمات و مباحث ویژه در نانوتکنولوژی، بیوشیمی معدنی، شیمی محاسباتی، کریستالوگرافی، شیمی آلی فلزی، شیمی حالت جامد، فتوشیمی، سنتز و شناسایی کمپلکسهای معدنی، کاربرد نظریه گروه ها در شیمی و کاربرد طیفسنجی در شیمی آلی اشاره کرد.
 • سمينار ۱ واحد.
 • پایان نامه ۶ واحد.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دوره دکتری رشته شیمی معدنی

فارغ التحصیلان دوره دکتری معدنی می توانند علاوه بر فعالیت در همه مراکز جذب فارغ التحصیلان دوره ارشد، در کارهای تحقیقاتی، پژوهشی، مدیریت واحد های تحقیق و توسعه شرکت ها و کارخانه های تولیدی و همچنین در تکمیل کادر هیات علمی دانشگاه ها نقش مهمی داشته باشند.

دوره دکتری رشته شیمی معدنی نیز ۸ نیم سال تحصیلی می باشد.

این دوره تحصیلی در موارد خاص و با موافقت شورای تحصیلات تکمیلی – پژوهشی دانشکده، می تواند تا یک نیم سال بیشتر افزایش پیدا کند. افزایش بیش از این یک نیم سال مشمول مقررات دانشگاه می باشد. دوره دکتری نیز به صورت آموزشی – پژوهشی ارائه می شود.

حل المسائل شیمی معدنی

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دروس دانشگاهی رشته شیمی معدنی در مقطع دکتری
 • تعداد کل واحدهای دوره دکتری ۳۶ واحد.
 • دروس جبرانی در صورتی ارائه می شوند که دانشجوی دکتری این دروس را در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد نگذرانده باشد. این دروس عبارتند از شیمی معدنی پیشرفته، سینتیک و ترمودینامیک واکنش های معدنی و طیف بینی معدنی.
 • دروس الزامی تخصصی گرایش شیمی معدنی ۹ واحد است که عبارتند از ساختار و پیوند در ترکیبات معدنی، شیمی فلزات واسطه، کاتالیزگر های همگن و نا همگن و تعیین ساختار با پراش پرتو X.
 • دروس انتخابی ۹ واحد. از جمله دروس تخصصی اختیاری مورد تدریس (به پیشنهاد استاد راهنما و تایید گروه آموزشی) در دوره دکتری شیمی معدنی می توان به مهندسی بلور، روش های طیف بینی کاتالیزگر ها، فوتوشیمی ترکیبات معدنی، الکتروشیمی ترکیبات معدنی، زیست شیمی معدنی، پلیمر های معدنی و مباحث پیشرفته در شیمی معدنی اشاره کرد.
 • سمينار ۲ واحد.
 • پایان نامه ۲۰ واحد.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

دانلود شیمی معدنی شرایور
گرایش معدنی برای چه کسانی مناسب است

دانشجویان گرایش شیمی معدنی قاعدتا بايد به علم شيمی به خصوص مواد معدنی، آزمایشگاه و کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی علاقه ‌داشته باشند. علاوه بر آن این اشخاص باید صبور، منظم، دقیق و با پشتکار زیاد باشند. این دانشجویان بهتر است که مسلط بر علوم شیمی و زبان انگلیسی باشند.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

حل المسائل شیمی معدنی

بازار کار و آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته شیمی معدنی

از آنجاییکه موقعیت های شغلی گرایش شیمی معدنی متوسط است، این گرایش از محبوبیت کمتری میان داوطلبان کارشناسی ارشد شیمی برخوردار می باشد.

بیشترین بازار کار رشته شیمی معدنی، در شهرهای بزرگ و صنعتی و در حقیقت در صنایع و معادن آنها می باشد. توجه داشته باشید که این رشته، جایگاه کاری مناسبی در آزمایشگاه ها، کارگاه ها و کارخانه های تهیه و ترخیص مواد معدنی دارد.

همانطور که بیان شد، فارغ التحصیلان رشته شیمی معدنی می توانند در مراكز علمی و پژوهشی به مطالعه و بررسی كاتالیزور ها، شیمی آلی – فلزی، مطالعه الکتروشیمیایی کمپلکس های معدنی، صنایع معدنی و نانو ذرات بپردازند.

این افراد همچنین در صنایع مختلفی از جمله استخراج مواد شیمیایی از منابع معدنی، كارخانجات پتروشیمی، تولید انواع مواد شوینده ها، ضدعفونی كننده ها، پاك كننده ها و غیره مشغول شوند.

علاوه بر مشاغل معرفی شده، ریاست آزمایشگاه های تحقیقاتی، آزمایشگاه کنترل کیفی و نیز تدریس در دانشگاه ‌ها و مراکز علمی به عنوان هیات علمی، در گروه فرصت ‌های شغلی فارغ ‌التحصیل دکترای شیمی معدنی قرار می گیرد.

از دیدگاه وزارت علوم شیمی معدنی رشته‌ای است که برای فارغ‌التحصیلانش فرصت های شغلی مناسبی ایجاد می‌کند و مشاغل زیر به طور مستقیم به این رشته تحصیلی ارتباط دارد و دانش آموختگان در صورت فعالیت در این شغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود برقرار خواهند کرد :

شیمیدان، پژوهشگر، استاد دانشگاه و معلم. با این حال اگر از دیدگاه یک کارشناس ارشد شیمی معدنی بخواهیم به بازار کار این رشته نگاه کنیم می توان گفت که بیشترین بازار کار این رشته در شهرهای بزرگ و صنعتی و در صنایع و معادن هست.

حتی مشاغل آموزشی نیز در شهرهای کوچک موقعیت های شغلی گسترده ای ندارد. قابل ذکر است که این رشته پتانسیل کاری مناسبی در کارگاهها و کارخانه های تهیه و ترخیص مواد معدنی دارد.

دانلود کتاب حل مسائل شیمی معدنی | 20 میشم

حل المسائل شیمی معدنی
فهرست سرفصل ها
 • درس یکم: خواص تناوبی عناصر
  • شرح مختصر جدول تناوبی
  • بار مؤثر هسته و نحوه محاسبه آن
  • تغییرات اندازه‌ اتم بر اساس بار مؤثر هسته
  • تغییرات انرژی یونش
  • الکترون خواهی
  • الکترون گاتیویته و مقیاس های مختلف
  • طرز به دست آوردن جمله های طیفی راسل‌ – ساندرز
 • درس دوم: نظریه پیوند
  • نظریه پیوند ظرفیت
  • اوربیتال های هیبریدی
  • تعیین ساختار مولکول های معدنی عناصر غیر واسطه
  • رزونانس و بارهای قراردادی
  • نظریه اوربیتال مولکولی مولکول های دو اتمی با هسته‌ های جور و ناجور
  • نظریه اوربیتال مولکولی مولکول های سه اتمی
  • نظریه اوربیتال مولکولی مولکول های اتیلن و استیلن
 • درس سوم: تقارن
  • معرفی عناصر تقارن
  • حاصل ضرب اعمال تقارن
  • تعریف گروه نقطه ای
  • جدول ضرب گروه
  • معرفی طبقه های تقارنی
  • تعیین گروه نقطه ای
  • معرفی نمایش های کاهش ناپذیر
  • معرفی کاربردهای تئوری گروه در شیمی معدنی
  • قطبیت مولکول ها
  • فعالیت نوری
  • تصاویر استریوگراف (برجسته نما)
 • درس چهارم: جامدات یونی
  • ساختار جامدات
  • انواع سیستم های بلوری
  • ساختار شبکه های بلوری
  • چرخه بورن‌ – هابر
  • انواع نقص بلوری
  • پیوند فلزی و بلورهای فلزی
 • درس پنجم: اسیدها و بازها
  • مفاهیم اسید و باز
  • اندازه گیری قدرت اسیدها و بازها
  • اسیدها و بازهای سخت و نرم
 • درس ششم: شیمی توصیفی عناصر اصلی

از این که تا پایان متن با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
دانلود شیمی معدنی شرایور
منبع:گوگل

محصول مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این محصول نظر دهید !
 • توضیحات محصول را به خوبی بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی از بخش کاربری و سیستم تیکت استفاده نمایید .
 • پشتیبانی محصولات سیستم تیکت و تماس از طریق واتس آپ می باشد .
 • برای دریافت آخرین نسخه محصولات و دسترسی همیشگی به محصولات خریداری شده حتما در سایت عضو شوید .
 • پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام میشود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید
قالب فروش فایل

محصولات مرتبط