دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

جزوه بیوشیمی عمومی pdf
دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

                              دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

 

فایل مورد نظردر قالب pdf  با حجم 1.3 مگابایت می باشد. دوستان گرامی و دانشجویان ارجمند و عزیز در صورت تمایل می توانید این فایل بسیار با ارزش را به صورت مستقیم از سایت بیست میشم تهیه بفرمائید.

 

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

بیوشیمی چیست؟

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم بیان دارد بیوشیمی دانش مطالعه فرآیندها و ساختارهای زیستی و واکنش های شیمیایی است.

این علم با بیومولکول هایی مثل پروتئین ها، کربوهیدرات ها، اسید نوکلئیک و … سر و کار دارد.

بیوشیمیست ها مولکول هایی چون آنزیم ها و ماده ژنتیکی سلول ها و DNA را مورد مطالعه قرار می دهند تا در مورد ساختار و نحوه عملکرد آن ها اطلاعات کسب کنند.

در واقع این کشف آنزیم ها بود که سرآغاز ایجاد علمی به نام بیوشیمی شد.

در یکی دیگر از شاخه های علم بیوشیمی که اوایل قرن بیستم میلادی به عنوان یک علم مستقل شناخته شد، به کوشش ها و مطالعاتی در زمینه تولید واکسن برای مقابله با ویروس ها و یا مطالعه در مورد برخی از بیماری های مهلک و کشنده مثل سرطان یا ایدز پرداخته می شود.

بیوشیمی هم علم زندگی و هم یک علم شیمی است – این ماده، شیمی موجودات زنده و اساس مولکولی تغییرات رخ داده در سلولهای زنده را بررسی می کند.

این علم از روش های شیمی، فیزیک، زیست شناسی مولکولی و ایمونولوژی برای مطالعه ساختار و رفتار مولکول های پیچیده موجود در مواد بیولوژیکی و روش های تعامل این مولکول ها برای تشکیل سلول ها، بافت ها و کل ارگانیسم ها استفاده می کند.

به عنوان مثال، فارغ التحصیلان بیوشیمی، به مکانیسم های عملکرد مغز، تمایز سلولی، ارتباط درونی و بیرونی سلول ها و اندام ها علاقه مند هستند. دانشجویان این رشته، به دنبال تعیین چگونگی عملکرد مولکول های خاص مانند پروتئین ها، اسیدهای نوکلئیک، لیپیدها، ویتامین ها و هورمون ها در چنین فرآیندهایی هستند و تأکید ویژه ی این علم، بر تنظیم واکنش های شیمیایی در سلول های زنده است.

علم بیوشیمی بیشتر با ساختارها، عملکردها و فعل و انفعالات درشت مولکولهای بیولوژیکی مانند پروتئین ها، اسیدهای نوکلئیک، کربوهیدرات ها و لیپیدها سروکار دارد.

شیمی سلول همچنین به واکنش مولکول های کوچک و یون ها می پردازد.

این مولکول ها می توانند غیر آلی (به عنوان مثال، یون های آب و فلز) یا آلی باشند (به عنوان مثال، اسیدهای آمینه، که برای سنتز پروتئین ها استفاده می شوند).

یافته های رشته ی بیوشیمی در درجه اول در پزشکی و سپس در تغذیه و کشاورزی استفاده می شود. در پزشکی، بیوشیمی به بررسی علل و معالجه بیماری ها می پردازد.

بیئشیمی در تغذیه، نحوه ی حفظ سلامتی و همچنین اثرات سوءتغذیه ای را مطالعه می کند و در کشاورزی، بیوشیمی خاک و کود، بهبود کشت محصول، ذخیره محصول و کنترل آفات از اهداف اساسی این رشته است.

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

جزوه بیوشیمی عمومی pdf

تاریخچه

در جامع ترین تعریف،در دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم رشته بیوشیمی را می توان مطالعه ای درباره اجزای تشکیل دهنده و ترکیب موجودات زنده و چگونگی جمع شدن آنها برای تبدیل شدن به حیات دانست.

از این نظر، تاریخچه رشته بیوشیمی ممکن است به یونان باستان بازگردد. با این حال، بسته به اینکه روی کدام جنبه از بیوشیمی به عنوان یک رشته علمی خاص تمرکز شده باشد، ظهور آن به قرن بیستم یا کمی زودتر برمی گردد.

بر اساس برخی مستندات، آغاز بیوشیمی ممکن است با کشف اولین آنزیم یعنی دیاستاز (که اکنون آمیلاز نامیده می شود) در سال 1833 توسط آنسلمه پین ​​باشد، در حالی که به باور دیگران،

اولین نمایش ادوارد بوخنر از یک فرآیند بیوشیمیایی پیچیده، که تخمیر الکلی در عصاره های بدون سلول بود، سال 1897 به عنوان پیدایش بیوشیمی در نظر گرفته می شود.

اصطلاح “بیوشیمی” خود از ترکیبی از زیست شناسی و شیمی گرفته شده است.

در سال 1877، فلیکس هاپپ – سیلر در پیشگفتار اولین شماره Zeitschrift für Physiologische Chemie (مجله شیمی فیزیولوژیک) از اصطلاح بیوشیمی (در آلمانی) به عنوان مترادف کلمه ی شیمی فیزیولوژیک استفاده کرد.

روزگاری باور عموم بر این بود که زندگی و تمام هستی، دارای یک خاصیت یا اصل حیاتی است و تصور می شد که تنها موجودات زنده می توانند مولکول زندگی را داشته باشند.

سپس، در سال 1828، فردریش وهلر مقاله ای در مورد سنتز اوره منتشر کرد و اثبات کرد که ترکیبات آلی می توانند به صورت مصنوعی نیز تولید شوند.

از آن زمان به بعد، علم بیوشیمی دچار توسعه و تحول شد، به ویژه از اواسط قرن بیستم که تکنیک های جدیدی مانند کروماتوگرافی، پراش پرتو X، تداخل سنجی دو قطبی،

طبق دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم طیف سنجی NMR، برچسب گذاری رادیوایزوتوپی، میکروسکوپ الکترونی و شبیه سازی دینامیک مولکولی پیشرفت چشم گیری داشتند.

این تکنیک ها امکان کشف و تجزیه و تحلیل دقیق بسیاری از مولکول ها و مسیرهای متابولیکی سلول مانند گلیکولیز و چرخه کربس (چرخه اسید سیتریک) را فراهم کردند و منجر به درک بهتر بیوشیمی در سطح مولکولی شدند.

یکی دیگر از وقایع مهم تاریخی در بیوشیمی، کشف ژن و نقش آن در انتقال اطلاعات در سلول است.

در دهه 1950، جیمز واتسون، فرانسیس کریک، روزالیند فرانکلین و موریس ویلکینز در کشف ساختار DNA و رابطه آن با انتقال ژنتیکی اطلاعات نقش مهمی داشتند.

در سال 1958، جورج بیدل و ادوارد تاتوم جایزه نوبل را برای کار بر روی قارچ ها دریافت کردند که نشان می داد هر ژن مسئول تولید یک آنزیم است.

در سال 1988، کالین پیچفورک اولین شخصی بود که با شواهد DNA به قتل محکوم شد و این امر منجر به رشد بسیار پزشکی قانونی شد.

 

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

جزوه بیوشیمی ساختار

 پژوهش های بیوشیمیایی 

باتوجه به دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم موضوعاتی که پروتئین ها را از طریق DNA، RNA و با چیدن اسیدهای آمینه طی فرآیند رونویسی، ترجمه و سایر فرایند های سوخت و ساز سلول تولید می کنند، در علم بیوشیمی جای می گیرند.

زیست شناسی مولکولی به مطالعه و بررسی ماکرو مولکول های مختلف از جمله DNA، پروتئین ها و … می پردازد.

زیست شناسی مولکولی در واقع حاصل ترکیب روش ها، متد ها و مطالعات بیوشیمی، ایمونولوژی و فیزیک است.

بیوشیمی علمی بسیار گسترده و پیچیده است، زیرا با مولکول های کوچک و واکنش های شیمیایی که در همه رشته ها وجود دارد، ارتباط داشته و در انواع شاخه های زیست شناسی از جمله ژنتیک مولکولی، گیاه شناسی، داروسازی و… جای می گیرند.

موضوع کلی علم بیوشیمی مطالعه واکنش های شیمیایی است که گاهی هم این مطالعات تخصصی تر می شوند، برای مثال بیوشیمیست ها می توانند، واکنش های شیمیایی رخ داده در مغز که با نوروشیمی ارتباط دارد را مطالعه کنند .

و یا به موضوعاتی چون نحوه شیوع و وراثت در بیماری هایی مثل سرطان یا تقسیم، تمایز و ارتباط سلول ها با یکدیگر بپردازند.

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

جزوه بیوشیمی ساختار

 

 

مطلب پیشنهادی ما :

 

دانلود پاسخنامه فصل 12 شیمی مورتیمر

 

کاربرد بیوشیمی

براساس دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم در علوم مختلف زیستی و پزشکی، بیوشیمی کاربرد های متفاوتی دارند که به نام بردن تعدادی از آن ها می پردازیم.

بررسی و شناخت فرآیند های بیولوژیکی متفاوت که در سلول های مختلف انجام می گیرد.

٭ در زمینه های زیستی و پزشکی، مطالعه مولکول های بیولوژیکی مختلف از جمله کاربرد های دیگر این رشته است.

مثلا بیوشیمیست ها می توانند برای تولید شامپوهایی که مقدار زیادی کراتین دارند، به مطالعه در رابطه با مولکول های کراتین مو و ویژگی های آن بپردازند.

٭ یافتن جایگزین های مناسب برای مولکول های زیستی مختلف از جمله دیگر کارهای بیوشیمیست ها است.

٭ کمک به سلول ها برای تولید محصولات جدید، مثل فرآیند ژن تراپی یکی دیگر از کارهایی است که در زمینه تخصص بیوشیمیست ها قرار می گیرد.

 

جزوه بیوشیمی عمومی pdf

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

بخش های مختلف رشته بیوشیمی 

این رشته شامل بخش های مختلفی از جمله مواردی که در دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم  می باشد:

بیوشیمی متابولیسمی :

چگونگی انجام و روند واکنش های شیمیایی و سوخت و ساز بدن انسان، در شاخه ای از این علم به نام بیوشیمی متابولیسمی مطالعه می شود، مثل متابولیسم کربوهیدرات ها یا لیپید ها.

بیوشیمی بالینی :

مطالعه، درمان و تشخیص بیماری ها و به طور کلی پزشکی، که در آن از روش های بیوشیمیایی استفاده می شود، در شاخه بیوشیمی بالینی قرار می گیرد.

بیوشیمی ساختاری :

بررسی ساختار پروتئین ها، آنزیم ها، اسید نوکلئیک ها و سایر ماکرومولکول ها در شاخه ای از این علم به نام بیوشیمی ساختاری قرار می گیرد.

 

 

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

                 دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

 

آینده ی رشته ی بیوشیمی
 • بیوشیمیست

فارغ التحصیل کارشناسی بیوشیمی می تواند به عنوان یک بیوشیمی و بیوفیزیکدان حرفه ای فعالیت کنند.

آنها متخصصانی هستند که مواد شیمیایی، اصول حیاتی در موجودات زنده و فرآیندهای بیولوژیکی مانند رشد سلولی، وراثت و بیماری را مطالعه می کنند، واکنشهای شیمیایی رخ داده در بافتها را می فهمند و اثرات داروها را ثبت می کنند.

 • کارشناس پزشکی قانونی

بیوشیمی برای تحقیقات علوم پزشکی بسیار مفید است.

تکنیک های بیوشیمیایی مانند تعیین توالی DNA، در علم پزشکی قانونی بسیار کاربرد دارد.

داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی بیوشیمی هستند می توانند به عنوان کارشناس پزشکی قانونی در بخش های مختلف این حیطه ی شغلی فعالیت کنند.

 • تکنسین آزمایشگاه بیوشیمی

در آزمایشگاه ها، فارغ التحصیلان بیوشیمی جایگاه ویژه ای دارند.

آن ها عمدتا روی آزمایشات بالینی نمونه های انسانی کار می کنند، به طور منظم آزمایشات را رصد کرده و نتایج آن را محاسبه و ثبت می کنند.

یک تکنسین آزمایشگاه بیوشیمی همچنین روی مواد آلی مانند خون، غذا و داروها به عنوان نمونه، کار می کند.

 

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

جزوه بیوشیمی ساختار

 

مشاغل رشته بیوشیمی

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم بیان دارد کسی که در این رشته تحصیل می کند، برای رسیدن به مدارج بالاتر لازم است به کارهای تحقیقاتی علاقه داشته باشد و حداقل مدرک کارشناسی خود در این رشته را گرفته باشد.

افراد بعد از کسب مدرک دکتری در این رشته می توانند در آزمایشگاه کار تحقیقاتی انجام دهند و یا می توانند در آزمایشگاه های تحقیقاتی یا در کلاس های درس این دانشگاه ها تدریس کنند. کسانی که مدرک کارشناسی این رشته را دارند،

می توانند در آزمایشگاه های مراکز تحقیقاتی، پزشکی یا دانشگاهی، تحت عنوان مدیر آزمایشگاه بیوشیمی کار کنند و یا به عنوان کارشناس آزمایشگاه دانشگاه ها مشغول به کار شوند.

به طور کلی هر چه فرد مدرک تحصیلی با درجه بالاتری داشته باشد، قادر به انجام کارهای بهتری خواهد بود.

محققان آزمایشگاه که افرادی با مدرک تحصیلی دکتری این رشته هستند و محققین اصلی دانشگاه اند، آزمایشات را طراحی می کنند و وظیفه انجام این آزمایش ها بر عهده کارشناس آزمایشگاه است.

وظایف، مسئولیت ها و اختیارات مدیر آزمایشگاه بیشتر از کارشناس بوده و می تواند تحت راهنمایی مسئول اصلی پروژه هایی را به صورت مستقل انجام دهد.

بیوشیمیست ها می توانند علاوه بر کارهای تحقیقاتی در پروژه های صنعتی، آزمایشگاه های دولتی، شرکت های کشاورزی، دارویی، بیوتکنولوژی و یا بهداشت عمومی فعالیت کنند.

همچنین بیوشیمیست ها می توانند خدماتی در زمینه های سم شناسی، پزشکی قانونی و یا آسیب شناسی پزشکی انجام دهند. علاوه بر همه این ها داشتن مهارت های لازم در رشته مورد نظر ضروری ترین اصل برای یافتن شغل است.

 

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

جزوه بیوشیمی عمومی pdf

 

تحصیل در رشته دانشگاهی بیوشیمی 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم اشاره میکند تحصیل در این رشته نیازمند داشتن مهارت و دانش عمومی در مورد زیست شناسی و شیمی است و فرد باید دروس زیادی را در دوره کارشناسی فرا بگیرد.

همچنین این امکان وجود دارد تا افرادی که در مقطع کارشناسی در رشته های شاخه زیست شناسی یا شیمی تحصیل کرده اند، در مقطع کارشناسی ارشد رشته بیوشیمی را بخوانند.

البته افراد دارای کارشناسی شیمی باید دوره های زیست شناسی را طی کنند. دوره های بیوشیمی خاصی نیز وجود دارد که افراد باید در مقطع کارشناسی ارشد آن را بگذرانند.

داشتن مهارت در زمینه ریاضیات و آمار نیز در مدارج بالاتر به افرادی که در این رشته تحصیل می کنند کمک‌ می کند.

این رشته در ایران زیر شاخه زیست شناسی محسوب شده و به دو صورت بیوشیمی پایه و بالینی ارائه می شود که تقریبا مشابه با یکدیگر هستند .

و تنها در برخی از موارد تدریسی با یکدیگر متفاوت اند، مثلا در بیوشیمی پایه نظریات پایه و کشفیات نوین، نحوه و اصول واکنش های شیمیایی و سوخت و سازی بدن تدریس می شوند ولی در بیوشیمی بالینی به مطالعه جنبه پزشکی و تشخیص طبی از لحاظ بیوشیمیایی پرداخته می شود.

 

دانلود جزوه بیوشیمی عمومی pdf  دانلود کتاب بیوشیمی عمومی pdf

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

فایل جامع جزوه بیوشیمی ساختار

 

   بنیان‌های بیوشیمی جانداران
دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم نشان میدهد سامانه‌های شیمیایی که جاندارن را می‌سازند بسیار پیچیده به نظر می‌رسند، اما چند طرح ساده در همه‌ی آن‌ها دیده می‌شود:

 

  1. جاندران درشت‌مولکول‌های بسیار گوناگونی دارند، اما این ملکول‌های بزرگ از تعداد اندکی مولکول ساده ساخته شده‌اند. این واحدهای ساده در همه‌ی جاندران بسیار همانند هستند. از این رو، چنین برمی‌آید که همه‌ی گونه‌های زندگی سرچشمه‌ی مشترکی دارند.

2. ویژگی‌های یک جاندار را اطلاعات نهفته در DNA آن تعیین می‌کند. این درشت‌ملکول اطلاعاتی دارد که سلول می‌تواند از آن‌ها برای ساختن پروتیین بهره ببرد. بسیاری از پروتیین‌ها آنزیم‌هایی هستند که فعالیت‌های شیمیایی و فیزیکی جاندار را تنظیم می‌کنند.

3. همه‌ی فعالیت‌های شیمیایی که درون جانداران رخ می‌دهد، سوخت‌وساز (متابولیسم) نامیده می‌شود. واکنش‌های سوخت‌وسازی به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

ساختی (آنابولیک) و سوختی (کاتابولیک). در واکنش‌های سوختی ملکول‌های درشت‌تر از ملکول‌های کوچک‌تر ساخته می‌شوند، اما در واکنش‌های سوختی ملکول‌های درشت‌تر شکسته می‌شوند.

• واکنش‌های ساختی به طور معمول با واکنش‌های تراکمی همراه هستند؛ یعنی، واکنش‌هایی که در آن‌ها واحدهای سازنده به هم می‌پیوندند و ملکول آب آزاد می‌شود.

• واکنش‌های سوختی مانند واکنش‌هایی که در فرایند گوارش رخ می‌دهد، به طور معمول با واکنش‌های آب‌کافتی (هیدرولیز) همراه هستند؛ یعنی، واکنش‌هایی که در آن‌ها ملکول‌های بزرگ در اثر واکنش با آب به ملکول‌های کوچک‌تر می‌شکنند.

4. همه‌ی جانداران به انرژی نیاز دارند که آن‌ را از فرایند تنفس به دست می‌آورند. در این فرایند، ملکول‌های آلی در واکنش‌های اُکسید شدن، به ملکول‌های کوچک‌تری مانند دی‌اکسید کربن و آب تبدیل می‌شوند.

انرژی به دست آمده از این واکنش‌ها برای راه‌اندازی فرایندهای انرژی‌خواه به کار می‌رود.

5. سرچشمه‌ی همه‌ی انرژی‌های جهان به خورشید باز می‌گردد. انرژی نور خورشید را گیاهان در فرایند فتوسنتز برای ساختن ملکول‌های آلی، مانند قندها، از ملکول‌های ساده‌ای مانند دی‌اکسید کربن و آب به کار می‌گیرند.

 

فایل جامع جزوه بیوشیمی ساختار

 

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

جزوه بیوشیمی ساختار

 

دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

                  دانلود جزوه بیوشیمی ساختار | 20 میشم

فهرست سرفصل‌‌ها
 • درس یکم: کلیات
  • مقدمه
  • تاریخچه بیوشیمی و اهمیت آن
  • پیش‌نیازهای بیوشیمی
  • آب
  • ساختار آب
  • خواص آب
  • پیوندهای آب
  • یونیزاسیون آب (Water Ionization)
  • مقیاس PH
  • بافر (Buffer) یا تامپون (Tampon)
 • درس دوم: ساختار کربوهیدرات‌ها
  • زیربنای ساختاری کربوهیدرات‌ها
  • طبقه‌بندی و انواع کربوهیدرات‌ها
   • مونو
   • الیگو (Oligo)
   • پلی‌ساکارید (Polysaccharides)
  • خواص فیزیکو‌شیمیایی کربوهیدرات‌ها
  • نقش و اهمیت انواع کربوهیدرات‌ها
  • قندهای ترکیبی (گلیکوکونژوگه‌‌ها)
 • درس سوم: ساختار لیپید‌ها
  • انواع لیپیدها
  • اسیدهای چرب و انواع آن‌ها
  • گلیسرولیپیدها (Glycolipid)
  • فسفولیپیدها (Phospholipid)
  • اسفنگولیپیدها (Sphingolipid)
  • لیپیدهای ایزوپرین (Isoprene Lipids)
  • استروئیدها (Steroid)
 • درس چهارم: ساختار پروتئین‌ها – بخش یکم
  • آمینواسیدها
   • انواع
   • گروه‌بندی
   • خواص فیزیکی شیمیایی
  • پیوند پپتیدی (Peptide Bond) و پلی پپتیدها (Polypeptide)
  • ساختار اول تا چهارم پروتئین‌ها
  • نقش پروتئین‌ها
 • درس پنجم: ساختار پروتئین‌ها – بخش دوم
  • انواع پروتئین‌ها
  • آنزیم‌ها
   • انواع
   • طبقه‌بندی
  • طبقه‌بندی آنزیم‌ها، انواع و فعال‌کننده آن‌ها
  • کینتیک آنزیمی (Enzyme Kinetics)
  • اصول بازدارندگی و تنظیم فعالیت آنزیمی
  • مهار‌کننده‌های آنزیمی
  • کوآنزیم‌ها (Coenzyme)
   • طبقه‌بندی
   • انواع
   • عمل
 • درس ششم: ساختار نوکلئیک اسیدها
  • انواع و ساختار
  • باز آلی و انواع
  • نوکلئوتیدها (Nucleotide)
  • نوکلئیک اسیدها
  • خواص فیزیکوشیمیایی نوکلئیک اسیدها
 • درس هفتم: بیوانرژتیک و متابولیسم
  • اصول بیوانرژتیک
  • مفاهیم و قوانین ترمودینامیک
  • آنتالپی (Enthalpy) و آنتروپی (Entropy)
  • انرژی آزاد و تعادل شیمیایی
  • پیوندهای پر‌انرژی و ترکیبات
  • واکنش‌های اکسیداسیون (Oxidation)، احیا و پتانسیل احیایی
 • درس هشتم: متابولیسم کربوهیدرات‌ها
  • متابولیسم قندها
  • گلیکوژنز (Glycogenesis)
  • گلیکولیز (Glycolysis)
  • تخمیر
  • چرخه اسید سیتریک (سیکل کربس)
  • زنجیره انتقال الکترون و فسفریلاسیون اکسیداتیو (Oxidative Phosphorylation)
  • گلیکونئوژنز (Glyconeogenesis)
  • مسیر پنتوز فسفات (Pentose Phosphate Pathway)
 • درس نهم: متابولیسم لیپیدها
  • بیوسنتز اسیدهای چرب
  • اکسیداسیون اسیدهای چرب
  • بیوسنتز تری‌گلیسیریدها (Triglycerides) و فسفولیپیدها (Phospholipid)
 • درس دهم: متابولیسم ترکیبات نیتروژن‌دار
  • تجزیه، پروتئین‌ها، آمینواسیدها و چرخه اوره (Urea Cycle)
  • بیوسنتز آمینواسیدها
  • تجزیه اسیدهای نوکلئیک و نوکلئوتیدها
  • سنتز نوکلئوتیدها
  • سنتز پورین‌ها (Purine) و پیریمیدین‌ها (Pyrimidine)

 

از این که تا پایان متن با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:گوگل

جزوه بیوشیمی عمومی pdfجز

فایل جامع جزوه بیوشیمی ساختار

وه بیوشیمی ساختار

محصول مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این محصول نظر دهید !
 • توضیحات محصول را به خوبی بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی از بخش کاربری و سیستم تیکت استفاده نمایید .
 • پشتیبانی محصولات سیستم تیکت و تماس از طریق واتس آپ می باشد .
 • برای دریافت آخرین نسخه محصولات و دسترسی همیشگی به محصولات خریداری شده حتما در سایت عضو شوید .
 • پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام میشود در غیر این صورت با ما تماس بگیرید
قالب فروش فایل

محصولات مرتبط