سایت در حال بارگذاری است ...

هدیه ویژه سایت بیست میشم جایزه تا پایان سال 1401 برای همه کاربران با وارد کردن کد : 20misham20p از ما 20 درصد تخفیف بگیرید. مشاهده جشنواره

0911-148-2708 p.a_uk@yahoo.com تایم کاری : (24 ساعته) تهران ، میدان انقلاب

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

               1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

 

شرح مختصر :

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ بیان میکند که آلودگی هوا به طرق گوناگونی می‌تواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسانها بگذارد. تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت است.  1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ یرای ادامه مطلب همراه بیست میشم باشید.

آسیب پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از سایرین است.

کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند.

برخی بیماریها مانند آسم، بیماری قلبی و ریوی در مواقع آلودگی هوا تشدید می‌شوند.1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ نشان میدهد که

معمولا میزان آسیبها بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیانبار دارد یعنی مدت تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی.

آثار کوتاه مدت آلودگی هوا عبارت است از حساسیت چشمها، بینی و حلق، عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت و ذات الریه. سردرد، تهوع، و واکنش‌های آلرژیک نیز از دیگر عوارض کوتاه مدت این مشکل زیست‌محیطی است.

آلودگی هوا برای مدت کوتاه می‌تواند بیماری مبتلایان به آسم و آمفیزم را تشدید کند.آثار درازمدت آلودگی هوا می‌تواند بیماری مزمن تنفسی ، سرطان ریه، بیماری قلبی، و حتی آسیب به مغز ، اعصاب ، کبد و کلیه‌ها را شامل شود.

تماس مداوم با آلاینده‌ها بر ریه کودکان تاثیر می‌گذارد و در سالمندان سبب تشدید بیماری می‌شود.عقیمی ناشی از کاهش شمار اسپرم در مردان از عوارض آلودگی هوا شناخته شده است.همچنین در 1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ بررسی میشود که

آلودگی هوا نه تنها در تشدید آسم نقش دارد بلکه بزرگترین عامل خطر در ایجاد این بیماری محسوب می‌شود. پزشکان از جمله عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگی هوا معرفی می‌کنند. این معضل برای بیماران دیابتی مرگبار است.

آلودگی هوا در فرایند کنترل جریان خون در دیابتی‌ها اختلال ایجاد می‌کند.در تحقیقات انجام شده مشخص شده است آلودگی هوا در بروز چاقی نقش دارد و مرگ زودرس در نواحی آلوده شهرها به اثبات رسیده است.

در گیاهان آلاینده‌ها توان گیاهان را برای مقابله با بیماریها و حشرات کاهش می‌دهند و در رشد آنها تاثیر منفی می‌گذارند. بسیاری از درختان در بزرگراههای شهر تهران در حالت نیمه مرگی هستند که به علت انباشت لایه‌ای از ذرات آلاینده بر شاخ و برگ آنهاست.در 1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ متوجه میشویم که

آثار آلودگی هوا به حدی گسترده است که تحقیقات در این‌باره همچنان ادامه دارد. بیماریهای ناشی از آلودگی هوا می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

ضمنا  1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ اثبات میکند هزینه‌های درمانی، کاهش بهره‌وری در محل کار می‌تواند سالیانه میلیاردها دلار هزینه بر جامعه تحمیل کند.

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

فهرست :

آلودگی هوا چیست؟

آثار آلودگی هوا بر سلامت انسان

پیشگیری از آلودگی هوا

تاثیر بر جنگلها

تاثیر بر غلات

آمار آسیب ‌دیدگی غلات

تاثیر بر انسان

تاثیر بر مواد

منطقه مورد مطالعه

نظر سنجی از مردم تهران در مورد آلودگی

سطح تحصیلات پاسخگویان

مهمترین عوارض آلودگی هوا از نظر پاسخگویان

عوارض آلودگی هوا

آلاینده های سمی هوا

راه های مقابله با آلودگی

ماسک وسیله دفاعی در مقابل آلودگی هوا

در مقابل آلودگى هوا چه باید کرد؟

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

                                  1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

 

آلودگی هوا چیست؟

هوا اقیانوسی است كه ما در آن تنفس می‌كنیم. همینطور در 1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ مطالعه خواهیم کرد

‪ ۹۹/۹درصد هوا از نیتروژن، اكسیژن، بخار آب، و گازهای بی‌اثر تشكیل شده است.

فعالیتهای انسانی می‌تواند موادی را وارد هوا كند كه بعضی از آنها می‌تواند مشكلاتی را برای انسانها، گیاهان و حیوانات بوجود آورد.

مطلب مرتبط :  دانلود مقاله فناوری های جدید در بهداشت و محیط زیست

چندین نوع آلودگی هوا وجود دارد كه آثار گوناگونی برجا می‌گذارند.مه دود، باران اسیدی، پدیده اثر گلخانه‌ای و ایجاد حفره در لایه ازون هر كدام عوارض خطرناكی را برای سلامت انسان و كل محیط زیست ببار می‌آورند.انتشار ذرات حاصل از مصرف سوخت‌های فسیلی برای تهیه انرژی از دیگر انواع علل آلودگی هوا به شمار می‌رود.

اندازه این ذرات بسیار كوچك حدود ‪ ۲/۵میكرون است. این نوع آلودگی گاهی آلودگی كربن سیاه نیز نامیده می‌شود.گازهای حاصل از مصرف سوخت در خودروها، خانه‌ها و صنایع یك منبع مهم آلودگی هوا به شمار می‌رود.

برخی معتقدند حتی سوزاندن چوب و زغال چوب در بخاری و منقل می‌تواند مقادیر زیادی دوده را وارد هوا كند.انتشار گازهای مضری مانند دی اكسید سولفور، مونواكسید كربن، اكسیدهای نیتروژن، و بخارات شیمیایی می‌توانند در جو زمین واكنشهای شیمیایی انجام داده و تشكیل مه دود و باران اسیدی بدهند.

آلودگی در محیطهای بسته مانند خانه‌ها، ادارات، و مدارس نیز باید مورد توجه قرار گیرد.1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ توجیه میکند که:

برخی از این آلاینده‌ها در اثر فعالیتهایی مانند استعمال دخانیات و آشپزی ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد ‪ ۸۰تا ‪ ۹۰درصد عمر خود را در داخل محیطهای بسته می‌گذرانند و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های مضر می‌تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد. به همین خاطر توجه به آلودگی هوا در داخل و خارج خانه حائز اهمیت است

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

آثار آلودگی هوا بر سلامت انسان

آلودگی هوا به طرق گوناگونی می‌تواند آثار زیانبار درازمدت و كوتاه مدتی بر سلامت انسانها بگذارد.

تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت است. آسیب پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از سایرین است. كودكان كم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند در 1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ مورد تحقیق قرار گرفته است.

برخی بیماریها مانند آسم، بیماری قلبی و ریوی در مواقع آلودگی هوا تشدید می‌شوند. معمولا میزان آسیبها بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیانبار دارد یعنی مدت تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی.

آثار كوتاه مدت آلودگی هوا عبارت است از حساسیت چشمها، بینی و حلق، عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت و ذات الریه. سردرد، تهوع، و واكنش‌های آلرژیك نیز از دیگر عوارض كوتاه مدت این مشكل زیست‌محیطی است.

آلودگی هوا برای مدت كوتاه می‌تواند بیماری مبتلایان به آسم و آمفیزم را تشدید كند.آثار درازمدت آلودگی هوا می‌تواند بیماری مزمن تنفسی ، سرطان ریه، بیماری قلبی، و حتی آسیب به مغز ، اعصاب ، كبد و كلیه‌ها را شامل شود.

تماس مداوم با آلاینده‌ها بر ریه كودكان تاثیر می‌گذارد و در سالمندان سبب تشدید بیماری می‌شود.عقیمی ناشی از كاهش شمار اسپرم در مردان از عوارض آلودگی هوا شناخته شده است.

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

                      1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

 

پیشگیری از آلودگی هوا

در بسیاری از كشورهای جهان اقداماتی برای كاهش آثار آلودگی هوا بر محیط زیست انجام شده است.

درحالی كه دانشمندان آثار زیانبار آلودگی هوا را بر گیاهان، حیوانات و زندگی انسانها مطالعه می‌كنند، قانون‌گذاران قوانینی را برای كنترل كاهش آلاینده‌ها تصویب نموده و آموزگاران در مدارس و استادان در دانشگاهها آثار آلودگی هوا را برای نسل جوان تشریح می‌كنند.اولین گام برای حل مشكل آلودگی هوا ارزیابی است.

محققان آلودگی هوا را بررسی نموده و استانداردهایی را برای اندازه‌گیری نوع و مقدار آلاینده‌های خطرناك تعیین می‌كنند. بعد از آن باید حد مجاز آلاینده‌های هوا مشخص شود.در مرحله بعد می‌توان گامهایی برای كاهش آلودگی هوا برداشت.

تنظیم مقرراتی برای موادی كه در اثر فعالیتهای انسانی در فضا منتشر می‌شود این هدف را تكمیل می‌كند. بسیاری از كشورها برای میزان انتشار آلاینده‌های خودروها و صنایع محدودیت‌هایی را اعمال كرده‌اند.

مطلب مرتبط :  دانلود 1 تحقیق و جزوه پیرامون سازه های فولادی

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

تاثیر بر جنگلها

در 1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎ یاد میگیریم که نابودی درختان فقط در جنگلهایی روی داده که میزان آلودگی هوا در آنها نسبتا بالا بوده است.

البته ممکن است، بطور اتفاقی در مناطق دارای آلودگی کمتر نیز بعدها چنین ضایعاتی مشاهده شود.

هرگاه ثابت گردد که مقادیر کمتری از رسوبات اسیدی هم می‌توانند موجب نشت و خارج شدن مقادیر قابل ملاحظه‌ای از مواد مغذی شوند، ضایعاتی مشابه آنچه در کوتاه مدت با مقادیر نسبتا زیاد اسیدی روی داده، ممکن است در بلند مدت با مقادیر کمتری اسید هم ، اتفاق بیفتد.

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

تاثیر بر غلات

مقدار خسارات اقتصادی که آلودگی هوا به تولید غلات وارد ساخته ‌است، طی برنامه کار شبکه ‌ارزیابی افت غلات سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (NCLAN) اندازه گیری و برآورد شده ‌است.

طبق این تحقیقات ، کاهش مقدار ازن به میزان 50 درصد موجب افزایش حاصلخیزی چهار نوع غله ‌اصلی (سویا ، ذرت ، گندم و بادام زمینی) می‌شود. از این حاصلخیزی ، درآمدی به مبلغ 5 میلیون دلار بدست می‌آید.

روی هم رفته برآورده شده ‌است که ‌ازن حاصله ‌از سوزاندن مواد نفتی 5 تا 10 درصد از تولید غلات می‌کاهد.

اثر ازن حاصل از آلودگی هوا روی گیاهان به صورت زرد شدن برگ و فساد بافتها و کم شدن رشد گیاه و کاهش کیفیت محصول و حساسیت بیشتر گیاه در برابر تنشهای طبیعی ظاهر می‌گردد.

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

                        1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

تاثیر بر انسان

انسان وقتی در معرض هوایی باشد که در آن ، مقادیر قابل توجهی دی ‌اکسید گوگرد وجود د اشته باشد، مبتلا به بیماریهای تنفسی می‌گردد و زمانی که در معرض دمای زیادی واقع شود، بینایی‌اش تاحت تأثیر قرار می‌گیرد.

میزان مرگ و میر کسانی که در معرض هوای آلوده به دی‌ اکسید گوگرد بوده و به بیماریهای قلبی یا ریوی دچار شده‌اند، روز به روز افزایش می‌یابد. در نتیجه ‌احتراق ناقص سوخت در موتورهای بنزینی ، کارخانه‌ها و غیره ، مونواکسید کربن (CO) در هوا منتشر می‌شود.

وقتی هوای حاوی گاز CO را استنشاق کنیم ، گاز CO با هموگلوبین خون ترکیب شده و جلو بافت گلبول‌ساز را می‌گیرد.

. هنگامی ‌که ‌اکسیژن هوا بیش از 500 میلی گرم در متر مکعب و واکنش فوتو شیمیایی نیز در حد بالایی باشد، انسان دچار تنگی نفس می‌گردد.

جاری شدن آب از گلو یا چشمها از جمله مشکلات اساسی بر اساس پژوهشهای انجام شده ، وقتی سطح اشباع هموگلوبین کربنی خون در حدود 20 % باشد، به قلب صدمه زده و به بافت خون‌گیر زیان می‌رساند.

وقتی مقدار ماده یاد شده 10% باشد، سردرد عارض می‌شود. وقتی سطح دی‌اکسید نیتروژن موجود در هوا ، بالاتر از حد قابل قبول باشد، بیماریهای تنفسی در میان کودکان شایع می‌شوددیگری است که در چنین شرایطی مشاهده شده ‌است.

بطور کلی آلودگی هوا باعث کاهش میزان بینایی می‌گردد.

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

                                      1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

مغز

ذرات آلاينده و ترکيبات زيان‏آور هواي آلوده که از طريق تنفس‌، بلع يا پوست جذب بدن مي‏شوند، از طريق جريان خون به مغز رسيده و سبب بروز التهاب‌هاي بيماري‎زا مي‌شوند.

بررسي‏ها نشان داده است تماس بيش از حد با آلاينده‌هاي ترافيكي هوا سبب افزايش ناتواني‌هايي ذهني مي‌شود و افراد با افزايش سن بيشتر در معرض ابتلا به آلزايمر قرار مي‌گيرند.

به گفته محققان آلماني، مشكلات حافظه‌اي زودهنگام در زناني كه حداقل مدت 20 سال در نزديكي خيابان‏هاي شلوغ و پرتردد زندگي كرده‌اند، بيشتر مشاهده مي‌شود و آنها در انجام آزمون‎هاي ذهني بازده بسيار نامطلوب‏تري دارند.

سرب، از آلاينده‏هايي است که در اثر سوخت خودرو ايجاد مي‏شود. مسموميت با سرب توانايي ذهني را کاهش مي‏‏دهد و به سيستم عصبي و ساير اندام‌ها آسيب مي‏رساند.

سرب در بدن تجمع پيدا مي‏کند به همين دليل حتي مقادير کم بلع يا استنشاق سرب خطرناک است.

منوکسيدکربن که يکي ديگر از مواد زيان‏آور هواي آلوده است نيز مي‏تواند موجب سردرد، کاهش هوشياري، مشکلات دايمي سيستم اعصاب مرکزي و حتي مرگ شود.

 

صحبت آخر:

دست به دست هم دهیم تا هوای خویش کنیم پاک

 

 

 

1دانلود مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

 

 

 

منبع:گوگل

مقاله اثر آلودگی بر کیفیت زندگی‎

شامل 20 صفحه فایل Word

حجم فایل : 197 کیلوبایت

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

دانلود مقاله فناوری های جدید در بهداشت و محیط زیست

دانش زیست فناوری

      شرح مختصر در رشته بهداشت و محیط زیست ، مسایلی نظیر بهداشت آب ، تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب، آلودگی هوا، مواد زائد جامد، بهداشت پرتو و غیره در دو بعد سلامتی …

ادامه توضیحات

معرفی رشته زيست شناسی سلولی و مولكولی

معرفی رشته زيست شناسی سلولی و مولكولی

    درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل دروس‌مشترک‌ در ‌گرایش‌های ‌مختلف‌ زیست‌شناسی ‌سلولی ‌و مولکولی‌ ریاضی‌ فیزیک‌، شیمی‌ شیمی‌ آلی‌ بیوشیمی‌ آمار زیستی‌ زیست‌شناسی‌ سلولی‌ زیست‌شناسی‌ مولکولی‌ ژنتیک‌ میکروبیولوژی‌ اکولوژی‌ ویروس‌شناسی‌ تکامل‌ زیست‌شناسی‌ گیاهی‌ …

ادامه توضیحات
قالب فروش فایل

محصولات زیرا حتما ببینید ...

0