سایت در حال بارگذاری است ...

هدیه ویژه سایت بیست میشم جایزه تا پایان سال 1401 برای همه کاربران با وارد کردن کد : 20misham20p از ما 20 درصد تخفیف بگیرید. مشاهده جشنواره

0911-148-2708 p.a_uk@yahoo.com تایم کاری : (24 ساعته) تهران ، میدان انقلاب

مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی

مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی

 

مراحل ساخت خانه به ترتیب از خرید و گرفتن مجوزها تا اجرای فضای سبز و زیباسازی را در این مقاله بیان خواهیم کرد. دانستن مراحل مختلف ساخت خانه برای کسانی که می‌خواهند خودشان به ساخت خانه خود اقدام کنند و برای این منظور به اطلاعاتی نیاز دارند، مفید خواهد بود. در ادامه با ویکی ساختمون همراه باشید.

مراحل ساخت خانه : خرید زمین

خرید زمین یکی از مواردی است که بسیاری این مرحله را آسان‌ترین مرحله برای ساخت یک خانه می‌دانند در صورتی که این طور نیست؛ بهتر است پیش از اقدام به خرید یک زمین یا خانه فرسوده ابتدا از شهرداری در خصوص زمین مورد نظر استعلام بگیرید تا از آماده ساخت بودن زمین مطمئن شوید.

مجموعه کامل چک لیست های ساختمانی (ابنیه)، دانلود به صورت یکجا

در هنگام خرید دقت کنید و تحقیقات کاملی را جهت اینکه بدانید سند ملک یا زمینی که قصد خرید آن را دارید در گرو بانک نباشد، برای رفع بازدداشت شخصی ارائه نشده باشد و بتوان با سند آن تمام مجوزهای لازم برای ساخت را اخذ کرد، انجام دهید.

زمین یا خانه‌های به اصطلاح دوبر بهترین زمین‌ها برای ساخت خانه هستند زیرا پنجره‌های زیادی را می‌توان در این زمین‌ها به کار برد و در نتیجه نور زیادی به داخل خانه می‌آید. خانه یا زمین‌هایی که در مناقصه بانک هستند یا در مرحله انحصار وراثت هستند نیز از قیمت‌های خوبی برخوردارند که می‌توانید برای خرید آنها پیش‌قدم شوید.

گرفتن مجوزها

اولین بخش غیرعملیاتی مراحل ساخت خانه  را با داشتن سند ملک یا زمین می‌توانید آغاز کنید. مراحل اخد مجوز ساختمانی از ابتدا شامل تشکیل پرونده، بازدید، دستور نقشه، طراحی نقشه معماری، پرداخت عوارض، تهیه مدارک پیش نویس و چاپ پروانه یا مجوز ساخت می‌شود.

برای تشکیل پرونده لازم است به دفاتر الکترونیک خدمات دولت در سطح شهر بروید و مدارک مورد نیاز را در سامانه‌ای که شهرداری برای اخد مجوز در نظر گرفته است کامل کنید و در این راه به کپی و اصل سند، کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین و برگه تصویه حساب عوارض نوسازی ملک در سال‌های گذشته نیاز دارید.

پروانه ساختمان، تمام مراحل اخذ تا هزینه صدور

پس از تشکیل پرونده بازدید از ملک صورت می‌گیرد. که شامل مواردی مانند اندزه‌گیری ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود، موقعیت مجاورین در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا و … می‌شود. در مرحله بعد طی یک سری امور اتوماسیون اداری دستور نقشه صادر می‌شود و نقشه‌های معماری تهیه می‌شوند که معمولا بر اساس پهنه ملک، متراژ سند، عرض گذر، تعداد طبقات و سطح اشغال آن صورت می‌گیرد.

در انتها پس از نهایی شدن نقشه معماری از سوی واحدی که پروانه را صادر می‌کند، رسید مبلغی تحت عنوان عوارض تراکم شهرداری بر اساس کاربری سازه و متراژ هر طبقه صادر می‌شود.

پس از پرداخت عوارض مربوطه نوبت مرحله تهیه مدارک پیش‌نویس شامل ارائه نتیجه آزمایش مکانیک خاک، ارائه نقشه های فاز ۲ و اخد تاییده از سازمان نظام مهندسی سپس درخواست تعیین ناظر را می‌دهید.

پس از تعیین ناظر و عقد قرار داد برگه سهمیه ناظر و قرارداد را همراه با برگه تعهد رعایت اصلاحی و تعهد اخذ تاییدیه نما و … را به عنوان مدرکی برای به اتمام رساندن مراحل در پرونده خود در دفاتر خدمات الکترونیک بارگذاری می‌کنید.

مطلب مرتبط :  مهندسی کامپیوتر چیست و 10 نکته مهم

در صورت نبود مشکل پروانه صادر خواهد شد و تا دو سال اعتبار خواهد داشت که تا دو سال دیگر هم تمدید خواهد شد. در این بخش مراحل ساخت خانه که به عهده مالک بود به اتمام رسید.

بستن قرار داد با پیمانکار

معمولا گروه مهندسین ناظر چند پیمانکار را برای انجام عملیات‌های مختلف ساختمانی به مالک معرفی می‌کنند تا از میان آن‌ها یکی را انتخاب کند البته این انتخاب الزام‌آور نیست و مالک می‌تواند خود به انتخاب پیمانکار بپردازد و قرارداد ببندد، انتخاب پیمانکار و بستن قرارداد با پیمانکار اولین قدم عملی در راه مراحل ساخت خانه است و پس از آن این مراحل به ترتیب زیر آغاز می‌شوند.

قراردادهای پیشنهادی:

  1. قرارداد مقاطعه کاری پی کنی و گود برداری
  2. قرارداد مقاطعه کاری اجرای اسکلت بتنی
  3. قرارداد مقاطعه کاری اجرای سقف

مراحل ساخت خانه : گودبرداری

گودبرداری اولین بخش مراحل ساخت خانه در بخش عملیاتی است که باید به طور اصولی انجام شود تا کمترین خسارت متوجه مالک، کارگران و ساکنان خانه‌های مجاور شود. گودبرداری برای خانه‌های با تعداد طبقات کم که زیر‌زمین یا پارکینگ ندارند بسته به تعداد طبقات معمولا تا عمق یک متر یا کمتر انجام می شود (برای یک خانه دو طبقه) ولی برای ساختمان‌های با طبقات زیاد و برج‌ها گودبرداری تا رسیدن به اصطلاح زمین بکر انجام می‌شود.

خاکبرداری و گودبرداری را با متخصصین ماهر کارگشا تجربه نمایید.

اجرای بتن مگر

بعد از خاکبرداری و قبل از اجرای فونداسیون، بتن مگر اجرا می‌گردد. این بتن با نام‌های متفاوت مانند: بتن نظافتی، کم سیمان (سبک) و لاغر یاد می‌شود. بتن مگر با ضخامت ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر و عیار سیمان ۱۵۰ کیلوگرم جهت آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی، جلوگیری از خوردگی آرماتورها و … انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادیبرآورد هزینه ساخت ساختمان را خودتان به سادگی محاسبه کنید؟

آرماتوربندی

آرماتوربندی برای همه خانه‌ها چه با اسکلت بتنی، چه با اسکلت فلزی انجام می‌شود. در آرماتوربندی با استفاده از میلگرد تمام سطح بنا شبکه بندی می‌شود. این شبکه از میلگردها با استفاده از جوشکاری یا سیم آرماتوربندی به هم متصل می‌شوند. محکم بودن اتصالات بسیار مهم است زیرا در هنگام وارد آمدن فشارهای کششی (زلزله) این اتصالات هستند که تمام نیرو را تحمل می‌کنند.

جهت اجرای آرماتوربندی، سفارش خود را در سامانه کارگشا ثبت نمایید.

مراحل ساخت ساختمان

مراحل ساخت خانه : قالب‌بندی

قالب‌بندی هم مانند آرماتوربندی یکی از فعالیت‌های اجرایی ساختمان محسوب می‌شود. در ایران معمولا برای قالب‌بندی از قالب‌های چوبی استفاده می‌شود البته انواع قالب‌های دیگر نیز موجود هستند و مورد استفاده نیز قرار می‌گیرند. پیش از قالب بندی به چرب کردن قالب‌ها می‌پردازند تا قالب‌ها در مرحله بعد به بتن نچسبند. میزان و چگونگی چرب کردن قالب‌ها بسیار مهم است و این کار باید به روش اصولی و صحیح انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

اگر به دنبال تیم حرفه‌ای جهت قالب بندی هستید، می توانید درخواست خود را رایگان ثبت نمایید.

بتن‌ریزی

پس از قالب‌بندی به بتن‌ریزی یکی دیگر از مراحل اجرای سازه است؛ می‌پردازیم. در بتن‌ریزی دقت کافی باید صورت گیرد تا این کار به نحو احسنت انجام شود. پس از بتن‌ریزی وقتی بتن‌ها شکل گرفتند قالب‌ها جدا می‌شوند و برای اجرای اسکلت آماده می‌شوند.

مطلب مرتبط :  گمینا بلیزانوو

اجرای اسکلت

در ادامه مراحل ساخت خانه برای ساخت اسکلت معمولا از انواع اسکلت فلزی یا بتنی استفاده می‌شود که هر دو روش قابل اطمینان هستند ولی چون اسکلت فلزی کمی هزینه بیشتری دارد بنابراین کارفرمایان به اجرای اسکلت بتنی تمایل بیشتری دارند. در اجرای اسکلت ابتدا ستون‌ها ساخته می‌شوند و الویت با ساخت ستون‌هایی است که بیشترین بار را تحمل می‌کنند که ستون‌های وسط مربع هستند سپس ستون‌های کناری و بعد از آن به ساخت ستون‌های گوشه اقدام می‌شود. پس از ساخت ستون‌ها، راه‌پله ساخته می‌شود و سپس طبقات ساخته می‌شوند.

مطلب پیشنهادیمراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی : علت محبوبیت این سازه چیست؟

مراحل ساخت خانه ، اجرای اسکلت

اجرای سقف

پس از پایان یافتن ساخت اسکلت به ساخت سقف یا به اصطلاح طاق زنی اقدام می‌شود. در هر طبقه سقف یا طاق به چند مربع یا مستطیل تقسیم می‌شود و با استفاده از تیرچه‌ها مربع‌ها را به قطعات کوچکتر تقسیم می‌کنند و در نهایت این قطعات کوچک را به وسیله آجر پر می‌کنند که امروزه از مصالح دیگری استفاده می‌کنند که بسیار سبک‌تر هستند و قابلیت عایق صدا و حرارت را نیز دارند.

مراحل ساخت خانه : دیوارچینی

در مراحل ساخت خانه، دیوارچینی پس از تکمیل شدن طاق‌ها انجام می‌شود. معمولا دیوارچینی در ایران به وسیله آجر‌ها انجام می‌شود ولی راه‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به دیوار پیش ساخته عایق‌کاری شده اشاره کرد. در پایان اجرای سقف و دیوارچینی بتن پاشی برای استحکام بیشتر صورت می‌گیرد.

مراحل ساخت خانه ، دیوارچینی

اجرای تاسیسات

پس از دیوارچینی نوبت به اجرای تاسیسات مانند لوله‌کشی‌های گاز، آب و برق‌کشی اقدام می‌شود و در صورت لزوم لوله آتشنشانی هم تعبیه می‌شود.

مطلب پیشنهادیتأسیسات ساختمانی: انواع، اصول و قوانین اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی

مراحل ساخت خانه ، گچ کاری

گچ‌ و‌ خاک

گچ‌‌و‌خاک مرحله‌ای است که پیش از گچ‌کاری انجام می‌شود. گچ‌و‌‌خاک در واقع پوششی است که اتصالات را می‌پوشاند.

نصب چارچوب درها و پنجره‌ها

پس از گچ‌و‌خاک چارچوب درها و قاب پنجره‌ها نصب می‌شود. ناگفته نماند که طبق مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان پنجره‌ها حتما باید دوجداره باشند تا پایان‌کار صادر شود.

کفسازی

کفسازی به اجرای پوشش کف خانه گفته می‌شود که می‌تواند از جنس سرامیک، سنگ، کاشی یا چوب باشد.

گچ‌کاری

پس از کفسازی، گچ‌کاری اجرا می‌شود و دیوارها و سقف تمام اتاق‌ها به جز قسمت‌هایی که کاشی شده‌اند با گچ پوشانده می‌شود.

مراحل ساخت خانه : اجرای نما

در حین گچ‌کاری یا پس و پیش از آن می‌توان به اجرای نما اقدام کرد. نما می‌تواند از جنس سنگ، فلز، آجر، شیشه و سیمان باشد.

مراحل ساخت خانه ، اجرای نما

دکوراسیون داخلی و اجرای فضای سبز

پس از اتمام نازک‌کاری به اجرای دکوراسیون داخلی و فضای سبز اقدام می‌شود که آخرین مراحل ساخت خانه به حساب می آیند. معمولا شامل کابینت، کمد دیورای، نصب روشویی، وان، پکیچ ‌رادیاتور، آیفون و … است.

مطلب پیشنهادیمحوطه سازی : تمام اصول، مصالح و روش اجرای آن + معرفی متخصصین ماهر

مراحل ساخت خانه ، دکوراسیون داخلی

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تمام قسمت‌های مراحل ساخت خانه اقدام شده است. توضیح اضافات درباره برخی مراحل که انجام آن بر عهده پیمانکار است به اختصار عنوان شد و به مراحلی که به عهده مالک یا کارفرما است بیشتر پرداخته شده است.

 

مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی

 

منبع :20misham.com

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

گروه موسیقی وایت‌اسنیک| 20 میشم

گروه موسیقی وایت‌اسنیک| 20 میشم     گروه موسیقی وایت‌اسنیک| 20 میشم   وایت‌اسنِیک (به انگلیسی: Whitesnake) یک گروه موسیقی راک بریتانیایی است که در سال ۱۹۷۸ توسط دیوید کاوردیل بعد از جدایی وی از گروه دیپ پرپل ایجاد شد.منتقدان کارهای ابتدایی …

ادامه توضیحات

رامون سینکلدام

رامون سینکلدام

رامون سینکلدام رامون سینکلدام (هلندی: Ramon Sinkeldam؛ زادهٔ ۹ فوریهٔ ۱۹۸۹[۲]) دوچرخه‌سوار اهل هلند است. از باشگاه‌هایی که در آن رکاب زده‌است می‌توان به تیم دوچرخه‌سواری رابوبانک دولوپمنت، تیم سانوب و تیم دوچرخه‌سواری اف‌دی‌جی اشاره کرد. رامون سینکلدام   حرفه آماتور سینکلدام که در ورمر متولد …

ادامه توضیحات

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

ناصر چشم‌آذر | 20 میشم

  ناصر چشم‌آذر | 20 میشم      دوستان گرامی وعزیز می توانید این مطلب را به صورت مستقیم از سایت بیست میشم استفاده بفرمائید.   ناصر چشم‌آذر | 20 میشم بیوگرافی ناصر چشم آذر …

ادامه توضیحات
قالب فروش فایل

محصولات زیرا حتما ببینید ...

0