سایت در حال بارگذاری است ...

هدیه ویژه سایت بیست میشم جایزه تا پایان سال 1401 برای همه کاربران با وارد کردن کد : 20misham20p از ما 20 درصد تخفیف بگیرید. مشاهده جشنواره

0911-148-2708 p.a_uk@yahoo.com تایم کاری : (24 ساعته) تهران ، میدان انقلاب

سن گندم

سن گندم

سن گندم

سن گندم

سن گندم (نام علمی: Eurygaster integriceps) نام یک گونه از خانواده ساس‌های سپرفلزی از راسته نیم‌بالان است. این گونه بومی شمال آفریقا، بالکان و غرب و مرکز آسیا است. این حشره آفت بزرگ غلات از جمله گندم و جو است. سن گندم از آفات بسیار مهم و اقتصادی گندم می‌باشد یعنی از میان دیگر آفات گندم سن گندم مقام اول را از لحاظ خسارت اقتصادی دارد. این آفت سالانه خسارت سنگینی را به مزارع گندم وارد می‌کند.

سن گندم

مورفولوژی و زیست شناسی

رنگ آفت آفتاب متفاوت است اما معمولاً قهوه ای روشن است. بدن یک بیضی پهن به طول حدود 12 میلی متر (0.5 اینچ) است. استخوان استخوانی پهن و کیتینی شکل است و بالها و کل شکم را می پوشاند. این حشره حدود یک ماه زندگی می کند که در این مدت ماده ها بیست و هشت تا چهل و دو تخم می گذارند. اینها در دسته هایی که هر کدام دارای دو ردیف منظم از هفت تخم هستند، در قسمت زیرین برگ ها و روی ساقه های گیاه میزبان یا گاهی اوقات روی علف های هرز گذاشته می شوند.

 

تخم ها شش تا بیست و هشت روز طول می کشد تا از تخم بیرون بیایند و پوره ها پنج بار پوست اندازی می کنند در حالی که برای بیست تا چهل و پنج روز آینده از برگ ها، ساقه ها و خوشه های غلات تغذیه می کنند. آنها در دمای هوای 20 تا 24 درجه سانتیگراد (68 تا 75 درجه فارنهایت) سریعترین رشد را دارند. سن دوم و سوم شکم رنگ پریده و سر و قفسه سینه تیره است. سن چهارم دارای مقدمات بالهای جلویی و سن پنجم ابتدایی بالهای عقبی نیز می باشد.

 

توزیع

آفت آفتاب در شمال آفریقا، آلبانی، یونان، بلغارستان و رومانی یافت می شود. در آسیا در ترکیه، سوریه، لبنان، ایران، عراق، افغانستان و پاکستان و جمهوری‌های قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان وجود دارد. در روسیه به مناطق مرکزی و حوضه ولگا، قفقاز شمالی، منطقه چلیابینسک و باشقورتستان گسترش یافته است.

مطلب مرتبط :  بهداشت
بوم شناسی

بزرگسالان عمدتاً در بستر برگ در جنگل ها زمستان گذرانی می کنند اما برخی در میان پوشش گیاهی خشن پناه می گیرند. هنگامی که درجه حرارت به حدود 13 درجه سانتیگراد (55 درجه فارنهایت) می رسد، آنها به دنبال محصولات غلات هستند، شروع به تغذیه از ساقه، برگ و سر دانه در حال رشد می کنند، جفت می شوند و تخم می گذارند.

 

هر سال فقط یک نسل وجود دارد، بنابراین می توان پوره ها و بالغین را در حال تغذیه با هم از دانه های در حال رسیدن یافت. اگر هنگام برداشت محصول، حشرات به طور کامل رشد نکنند، برخی از پوره‌ها و بزرگسالان جوان قبل از پرواز به محله‌های زمستانه خود، از دانه‌های ریخته شده و سایر بقایای محصول تغذیه کرده و بالغ می‌شوند. در سوریه حدود نه ماه را در خواب زمستانی می گذرانند.

اهمیت اقتصادی

بیش از پانزده میلیون هکتار در مناطق آسیب دیده غرب و آسیای مرکزی از آلودگی به این آفت رنج می برد. تعداد آفات از سالی به سال دیگر بسیار متفاوت است و یک حمله قابل توجه ممکن است هر هفت سال یک بار اتفاق بیفتد که به طور بالقوه باعث زیان ده ها میلیون دلاری محصول می شود.

 

کاهش عملکرد دانه در گندم 50 تا 90 درصد و در جو 20 تا 30 درصد برآورد شده است. در حین تغذیه، حشرات آفتابی آنزیم‌های پروتئولیتیک و آمیلولیتیک را به گندم تزریق می‌کنند و باعث تجزیه گلوتن می‌شوند که کیفیت آرد را کاهش می‌دهد و در نتیجه خمیر پایین‌تری تولید می‌شود. روش‌های کنترل سنتی شامل استفاده زودهنگام کود در محصولات زمستانه، کاشت زودرس محصولات بهاره، انتخاب ارقام مقاوم به آفت و گونه‌هایی که زودرس می‌شوند و زود برداشت می‌شوند، شخم زدن پاییزه در بقایای گیاهی و سمپاشی محصولات زراعی است. با آفت‌کش‌ها، که تنها زمانی باید انجام شود که جمعیت آفات به سطوح آسیب‌رسان اقتصادی برسد.

مطلب مرتبط :  الکساندر لونکستیس
مدیریت تلفیقی آفات

محققان آزمایشگاه تحقیقات حشره شناسی در دانشگاه ورمونت و محققان کشاورزی که در سراسر منطقه آلوده کار می کنند از سال 1997 برای تهیه یک برنامه مدیریت یکپارچه برای آفت آفتاب همکاری می کنند. پروژه های تحقیقاتی مختلفی در حال انجام است. علاوه بر این، یک انجمن بین المللی، SunnPestNet، برای بهبود ارتباط بین محققان و کشاورزان از سراسر جهان راه اندازی شده است.

تحقیقات در موسسه منابع طبیعی در دانشگاه گرینویچ در حال انجام است. این پروژه با هدف ارزیابی آستانه های اقتصادی برای جمعیت آفات، نقش احتمالی پارازیتوئیدهای تخم مرغ و استفاده احتمالی از قارچ های بیماری زا برای کنترل آفات انجام می شود. همچنین نقش سمیوشیمیایی ها در قادر ساختن حشرات منفرد برای یافتن جفت های بالقوه و گیاهان میزبان مناسب و اینکه آیا چنین مواد شیمیایی می توانند به عنوان وسیله ای برای کنترل مورد استفاده قرار گیرند، مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین ابتکاری برای شناسایی سویه های مقاوم از غلات کشت شده و وحشی با هدف توسعه ژرم پلاسم وجود دارد.

مطالعه ای که در سال 2008 منتشر شد، چندین نماتد حشره پاتوژن را شناسایی کرد که به عنوان عوامل کنترل زیستی امیدوارکننده بودند.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

جايگاه غزل و عرفان حافظ در اشعار روسي

جايگاه غزل و عرفان حافظ در اشعار روسي

جايگاه غزل و عرفان حافظ در اشعار روسي   پيشگفتار ادبیات دو کشور ایران و روسیه قرابت دیرینه اي دارند و در دوره هاي گوناگون بر یکدیگر تـأثیر گذار بوده اند،زورق الماس ادب فارسی در …

ادامه توضیحات

سنتری (رابرت رینولدز)

سنتری (رابرت رینولدز) سنتری (به انگلیسی: Sentry) با نام اصلی رابرت رینولدز، یک شخصیت تخیلی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک مارول کامیکس می‌باشد. این کاراکتر به وسیلهٔ پائول جنکیز، جی لی و ریک ویچ خلق شده و در سنتری شمارهٔ اول (سپتامبر ۲۰۰۰) برای اولین بار معرفی شد. از این شخصیت در …

ادامه توضیحات

بنیتو مارتینز

بنیتو مارتینز

بنیتو مارتینز   بنیتو مارتینز (انگلیسی: Benito Martinez؛ زاده ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۸۸ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است. از فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته …

ادامه توضیحات
قالب فروش فایل

محصولات زیرا حتما ببینید ...

0